Globi

Pluhur ari me vlerë 6 mijë dollarë në ditë, ja ku gjendet vullkani që "hedh" në ajër pasuritë e nëntokës

Shkruar nga Liberale

Pluhur ari me vlerë 6 mijë dollarë në ditë, ja ku

Një mal vullkanik aktiv në Antarktidë lëshon në atmosferë çdo ditë afërsisht afërsisht 80 gramë flori, raportoi New York Post duke cituar një raport nga IFL Science.

Mali Erebus,  një nga 138 vullkanet aktive të Antarktidës, është i njohur për nxjerrjen e xhepave të gazit që përmban afërsisht 80 gram ar të kristalizuar në ditë, me vlerë rreth 6,000 dollarë, sipas ekspertëve.


Prania e pluhurit të shtrenjtë është regjistruar deri në 621 milje larg nga llava-shpërthyesi më jugor i planetit, i cili arrin në 12,448 këmbë.

Megjithatë, mund të jetë e vështirë për të mbledhur ose hetuar më tej pasi mali nuk është lehtësisht i arritshëm.

NASA raporton se pluhuri i metaleve të çmuar është zbuluar deri në 621 milje nga llavë-shpërthyesi më jugor i Erebus, i cili është 12,448 metra i lartë, si pjesë e fenomeneve të tjera të derdhjes.

“Ai lëshon rregullisht shtëllunga gazi dhe avulli, dhe herë pas here nxjerr gurë (bomba)”, sipas NASA-s .

Përmbajtja e gaztë dhe e ngurtë projektohet përmes shpërthimeve stromboliane – një shkallë e moderuar e intensitetit të shpërthimit.

“Erebus…ka shpërthyer vazhdimisht që të paktën që nga viti 1972,” i tha Live Science Conor Bacon i Observatorit të Tokës Lamont-Doherty në Universitetin e Kolumbisë në Nju Jork .

Ai shtoi se Erebus është gjithashtu i njohur për përmbajtjen e një “liqeni llave” në një nga krateret e majës së tij – i sjellë nga materiali i shkrirë në nivelin e sipërfaqes së tij.

“Këto janë në të vërtetë mjaft të rralla, pasi kërkon që të plotësohen disa kushte shumë specifike për të siguruar që sipërfaqja të mos ngrijë kurrë.”

Megjithatë, ka ende shumë për t’u kuptuar në lidhje me formatin vullkanik në Antarktidë – dhe çfarë ngjarje, kataklizmike apo ndryshe, mund të aktivizojë vullkanet e tjera që qëndrojnë të ftohtë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH