Globi

Pesë persona humbin jetën dhe më shumë se 100 janë shtruar në spital “pas konsumimit të suplementeve për uljen e kolesterolit"

Shkruar nga Liberale

Pesë persona humbin jetën dhe më shumë se 100 janë

Pesë persona në Japoni  besohet se kanë vdekur pasi kanë konsumuar suplemente për uljen e kolesterolit.

Më shumë se 100 njerëz janë shtruar gjithashtu në spital duke u ankuar për probleme me veshkat që nga marrja e pilulave që përmbanin oriz maja të kuqe ose 'beni kōji'.

Zyrtarët kanë lëshuar një alarm urgjent mbi tre suplemente pa recetë të prodhuara nga Kobayashi Pharmaceutical.

Gjiganti shëndetësor pranoi se ishte në dijeni të problemeve që lidhen me produktet, të cilat nuk shiten në Britaninë e Madhe, që në janar.

Megjithatë, nuk kishte asnjë njoftim publik deri më 22 mars.

Më shumë se 100 njerëz janë shtruar në spital duke u ankuar për probleme me veshkat që nga marrja e pilulave.

Ndërsa reklamohet si një suplement shëndetësor për kolesterolin e lartë dhe presionin e gjakut, ai përdoret gjithashtu gjerësisht si një ngjyrë tradicionale për produktet ushqimore.

Tre produktet e tërhequra përfshijnë 'Beni Koji Choleste Help', 'NaishiHelp Plus Cholesterol' dhe 'Natto-kinase Sarasara Tsubu GOLD'.

Prodhuesi i barnave me bazë në Osaka këtë javë pranoi se kishte furnizuar oriz me maja të kuqe rreth 50 firmave të tjera në Japoni dhe dy në Tajvan.

Nga pesë vdekjet, një prej tyre thuhet se kishte depërtuar 'beni-koji' për gati tre vjet dhe vdiq nga sëmundja e veshkave. Një tjetër e kishte përdorur gjithashtu kohët e fundit ' Choleste Help'.

Klientët e prekur kishin raportuar gjithashtu simptoma të tilla si ndryshime në ngjyrën e urinës, ënjtje në gjymtyrët e tyre dhe lodhje.

Në Tajvan, Administrata e Ushqimit dhe Barnave urdhëroi shpërndarësit të pezullonin importin e më shumë se 150 produkteve që përmbajnë beni koji, përfshirë ato të prodhuara nga Kobayashi.

Dhe në Singapor, autoritetet kujtuan një shake të gazuar, një lloj vere orizi, nga Takara Shuzo me bazë në Kioto, e cila përdor beni koji në prodhimin e saj.

Prodhuesve të barnave u ka kërkuar gjithashtu klientëve kinezë që të kthejnë produktet.

Kolesteroli i lartë është vendi ku njerëzit kanë shumë substancë yndyrore në gjakun e tyre dhe shkaktohet kryesisht nga dieta e dobët e kombinuar me mungesën e stërvitjes.

Kolesteroli i lartë kontribuon në mbi 7 për qind të të gjitha vdekjeve vetëm në Angli dhe prek deri në 60 për qind të të gjithë të rriturve.

Njerëzit me kolesterol të lartë u kërkohet fillimisht nga mjekët që të bëjnë ndryshime në stilin e tyre të jetesës, si përmirësimi i dietës dhe stërvitjes, për të ulur nivelet e tyre.

Megjithatë, nëse këto masa nuk arrijnë rezultate, pacientëve mund t'u përshkruhen statina për të ndihmuar në vënien nën kontroll të kolesterolit.

Pesë persona humbin jetën dhe më shumë se 100 janë

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH