Globi

Pas lindjes 13 vjeçarja që braktisi foshnjën në bregdet, dërgohet në spital. Ja se për çfarë po heton Prokuroria 

Shkruar nga Liberale

Pas lindjes 13 vjeçarja që braktisi foshnjën në bregdet,

Nëna e foshnjës së braktisur dhe që u gjet e pajetë mëngjesin e djeshëm nga një peshkatar brenda një çante shpine mes shkëmbinjve në Kalabri, është një vajzë 13-vjeçare. Prokuroria Publike dhe Prokuroria për të Mitur të Reggio Calabria, e drejtuar nga Giovanni Bombardieri dhe Roberto Di Palma, janë të mbyllura për hetimin, por lajmi konfirmohet.

E shoqëruar nga nëna e saj dhe një pjesëtar tjetër i familjes, si dhe nga forcat e policisë, e reja u dërgua në spital dhe vuan nga septicemia , pasojë e lindjes që ndoshta ka ndodhur mes të premtes dhe të shtunës në rrethana ende që duhet të sqarohet. Në këtë pikë, hetuesit aktualisht po ruajnë konfidencialitetin maksimal. Rezulton vetëm se konteksti familjar të cilit i përket trembëdhjetëvjeçarja është veçanërisht e degraduar. Shumë aspekte mbeten për t'u sqaruar dhe disa përgjigje mund të jepen nga autopsia e trupit të të porsalindurit e cila është urdhëruar nga Prokuroria dhe që do të kryhet nesër nga mjekësia.

Në veçanti, hetimet synojnë të konstatojnë nëse i porsalinduri ka qenë i vdekur kur është lindur apo vdekja ka ndodhur më vonë. Nëse kjo ka ndodhur, atëherë do të jetë e nevojshme të kuptojmë se cilat ishin shkaqet e vdekjes dhe nëse mund të ishte shmangur. Vazhdimi i hetimeve do të varet nga rezultati i ekzaminimit të autopsisë: dhe nga kjo varet nëse do të vazhdojë hetimi për vrasje apo vetëm për fshehje të trupit dhe krime të tjera.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH