Globi

Paralajmërimi i ministrit gjerman: Synimi i Putinit nuk është Ukraina, por Europa!

Shkruar nga Liberale
Paralajmërimi i ministrit gjerman: Synimi i Putinit nuk është

Ministri gjerman i Financave, Christian Lindner deklaroi se Gjermania do të vazhdojë ta përkrahë Ukrainën si një mburojë kundër synimeve të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

“Ne po e mbështesim Ukrainën, sepse ajo është vija e parë e mbrojtjes sonë kundër Putinit. Përmes pushtimit të Ukrainës, që e nisi më 2022, Putini dëshiron “të na sulmojë të gjithëve dhe mënyrën e jetës sonë”, u shpreh Lindner.

“Qëllimi i Putinit nuk është Ukraina. Qëllimi i tij është të jetë në gjendje të ushtrojë pushtet mbi ne. Dhe ai kurrë nuk duhet të ketë sukses në këtë gjë”, shtoi ai.

Theksojmë se Gjermania ka miratuar fondin special prej 100 miliardë eurosh ndihmë për Ukrainën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH