Globi

Paralajmërimi "i FRIKSHËM" i ambasadorit të Iranit: Izraeli e di se cila do të jetë HAKMARRJA jonë e dytë!

Shkruar nga Liberale

Paralajmërimi "i FRIKSHËM" i ambasadorit të Iranit:

Ambasadori i Iranit në OKB ka thënë se Izraeli "do ta dinte se cila do të ishte hakmarrja jonë e dytë, ata e kuptojnë se e ardhmja do të jetë më vendimtare".

Amir Saeid Iravani e dha këtë deklaratë për korrespondentin e Skynews, pas një takimi urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dje në Nju Jork.

Dy ditë më parë, Irani lëshoi ​​më shumë se 300 dronë dhe raketa në Izrael në përgjigje të sulmit në një ndërtesë konsullore iraniane në Siri, për të cilën është fajësuar gjerësisht Izraeli.

Kabineti i luftës i Izraelit u takua të dielën për të diskutuar për një hakmarrje të mundshme kundër Iranit, ku u premtua për një kundërpërgjigje. 

Iravani e përshkroi këtë premtim si "një kërcënim, jo ​​një veprim".

Liderët botërorë kanë bërë thirrje për përmbajtje, pasi Irani më 13 Prill lëshoi mbi 300 dronë dhe raketa ndaj Izraelit, edhe pse ushtria izraelite tha se shumica e tyre janë shkatërruar.

Sulmi i parë direkt i Teheranit ndaj Izraelit, në kundërpërgjigje ndaj një sulmi vdekjeprurës në Damask më herët gjatë këtij muaji, pas muajsh të dhunës në mbarë rajonin, ku janë përfshirë bashkëpunëtorët e Iranit, të cilët kanë thënë se po veprojnë në mbështetje të palestinezëve për shkak të luftës Izrael-Hamas në Rripin e Gazës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH