Globi

Paralajmërimi i fortë/ “SHBA del nga NATO nëse Trump fiton zgjedhjet”

Shkruar nga Liberale
Paralajmërimi i fortë/ “SHBA del nga NATO nëse Trump fiton

Teksa aleatët e SHBA-së ‘u tronditën’ nga komentet e fundjavës së Donald Trump që inkurajojnë Rusinë të sulmojë aleatët evropianë nëse nuk i përmbushin objektivat e kontributit buxhetor të NATO-s, shumë ish-këshilltarë të Trump paralajmërojnë se ish-presidenti do të kërkojë të tërheqë zyrtarisht SHBA-në nga Aleanca e Atlantikut të Veriut, nëse fiton një mandat të dytë.

Në librin e korrespondentit për çështjet e sigurisë kombëtare në CNN, “Kthimi i Fuqive të Mëdha”,  i cili do të publikohet më mars, një ish-zyrtar i lartë amerikan, i cili shërbeu në administratën Trump dhe Biden, thotë se nëse Trump mposht Presidentin Joe Biden në nëntor, “SHBA. do të jetë jashtë NATO-s”.

“NATO do të ishte në rrezik të vërtetë”, pohoi John Bolton.

Shpërfillja e zotimeve të sigurisë së SHBA nga Trump shtrihet edhe në marrëveshjet e saj të mbrojtjes reciproke me Korenë e Jugut dhe Japoninë, sipas gjeneralit në pension John Kelly, i cili shërbeu si shef i shtabit të Shtëpisë së Bardhë për Trump.

“Çështja është se ai nuk pa absolutisht asnjë pikë në NATO”, tha Kelly në libër.

“Ai ishte i vendosur kundër vendosjes së trupave në Korenë e Jugut ose në Japoni. Ai mendonte se Vladimir Putin ishte në rregull, ashtu sikurse Kim Jong Un dhe që ne e kishim shtyrë Korenë e Veriut në një qoshe”, tha Kelly.

Anëtarët e lartë të administratës me të cilët komunikoi gazetari i CNN për librin e tij, detajuan se si Trump iu afrua tërheqjes së SHBA-së nga aleanca, e cila është një themel kryesor i sigurisë perëndimore kundër Rusisë, në mandatin e tij të parë. Sipas tyre, Trump mund të shkojë më tej në mandatin e dytë.

Demokratët duket se kanë harruar se ne kishim katër vjet paqe dhe prosperitet nën Presidencën Trump, por Evropa pa vdekje dhe shkatërrim nën drejtimin e Obama-Biden”, tha zëdhënësi i fushatës së Trump, Jason Miller. Sipas tij, “Trump i detyroi aleatët të rrisin shpenzimet e tyre në NATO duke kërkuar që ata të paguajnë, por Joe Biden u kthye pas, për t’i lënë ata të përfitonin nga taksapaguesit amerikanë. Kur nuk paguani shpenzimet tuaja të mbrojtjes, nuk mund të habiteni që keni më shumë luftë”.

Në thelbin e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut dhe i mishëruar në nenin 5 të traktatit është premtimi i mbrojtjes kolektive se një sulm ndaj një vendi anëtar është një sulm ndaj të gjitha kombeve në aleancë. Trump është ankuar prej kohësh për shumën që anëtarët e NATO-s shpenzojnë për mbrojtjen në krahasim me SHBA-në.

Objektiva të tjerë të mundshëm të Trump

Shumë veteranë të administratës Trump kanë një paralajmërim të ngjashëm për Ukrainën. “Mbështetja e SHBA-së për Ukrainën do të përfundojë”, tha zyrtari i lartë amerikan që shërbeu për Trump dhe Biden.

Duke vënë në dukje komentin e Trump në korrik 2023, ku pretendonte se, nëse zgjidhet president, mund t’i japë fund luftës brenda një dite, Bolton tha: “Po të isha Ukraina, do të isha shumë i shqetësuar, sepse nëse gjithçka ishte një marrëveshje, atëherë çfarë është dhjetë për qind tjetër e territorit ukrainas nëse sjell paqe?”

Mbështetja e SHBA-së për Tajvanin do të ishte gjithashtu në rrezik. Bolton kujtoi një marifet që Trump do të kryente në Zyrën Ovale. “Ai mbante majën e stilolapsit dhe thoshte: ‘Ky është Tajvani. Shihni këtë tavolinë të vendosur, kjo është Kina. Sipas tij, Tajvani është shumë i vogël për të mbrojtur veten me sukses kundër një pushtimi kinez dhe shumë i vogël që SHBA-së t’i interesojë”, u shpreh ai. /TCh/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH