Globi

Pamje të TMERRSHME/ Momenti kur agresori futet dhe godet me thikë besimtarët në kishë, plagoset prifti

Shkruar nga Liberale

Pamje të TMERRSHME/ Momenti kur agresori futet dhe godet me thikë

Sulmi i tmerrshëm, i transmetuar drejtpërdrejt në YouTube nga kamerat e kishës këtë pasdite, ndodhi ndërsa peshkopi Mar Mari Emmanuel po predikonte në kishën Christ The Good Shepherd në lagjen Wakeley të Sidneit.

Peshkopi po fliste nga altari kur një burrë i veshur me kapuç të errët u hodh dhe papritur u hodh drejt tij, duke tundur furishëm një teh në kokën dhe qafën e klerikut të moshuar.

Vizitorët e kishës u hodhën në aksion, duke vrapuar drejt altarit dhe duke u grumbulluar mbi sulmuesin, ndërsa të tjerët thirrën me urgjencë policinë.

Pamjet e shpërndara në mediat sociale disa minuta pas goditjes me thikë dhe treguan se agresori i dyshuar u kap kur po dilte nga të paktën tre persona, përfshirë një oficer policie.

Pamje të TMERRSHME/ Momenti kur agresori futet dhe godet me thikë

Ai mund të shihet duke buzëqeshur para kamerës ndërsa një nga kapësit e tij ulet pranë tij me xhinse të përgjakur. Ndërkohë jashtë kishës, dhjetëra qytetarë të zemëruar u mblodhën duke mësuar mbi ngjarjen e ndodhur.

Raportet fillestare tregojnë se nuk kishte viktima, megjithëse një video e shpërndarë në mediat sociale tregoi peshkopin e goditur duke u nxjerrë me shpejtësi nga kisha me barelë dhe duke u futur në pjesën e pasme të një ambulance. 

Pamje të TMERRSHME/ Momenti kur agresori futet dhe godet me thikë

Sulmi i mjerueshëm vjen vetëm dy ditë pasi një tjetër agresor me thikë vrau gjashtë persona në një ngjarje të pamëshirshme vetëm 25 km  larg në një periferi lindore të Sidneit. 

Pamje të TMERRSHME/ Momenti kur agresori futet dhe godet me thikë

Joel Cauchi, 40 vjeç, goditi pesë gra dhe një burrë për vdekje dhe plagosi 12 të tjerë me një thikë gjuetie 30 cm në Westfield Bondi Junction të shtunën pasdite, përpara se të qëllohej për vdekje nga  inspektorja e policisë së Uellsit të Ri Jugor , Amy Scott.

Vrasjet masive janë të rralla në vendin me rreth 27 milionë banorë, i cili ka disa nga ligjet më të ashpra në botë për posedimin e armëve dhe thikave.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH