Globi

Orteku i dëborës u merr jetën 4 alpinistëve në Francë, plagosen 3 të tjerë

Shkruar nga Liberale

Orteku i dëborës u merr jetën 4 alpinistëve në

Katër alpinistë humbën jetën dhe tre të tjerë u plagosën pasi u zunë poshtë nga një ortek në rajonin Auvergne të Francës qendrore,  teksa ishin jashtë pistës së skijimit.

Autoritetet lokale njoftuan se orteku ra të dielën në një lartësi prej 1,600 metrash mbi fshatin Mont-Dore në një zonë të njohur si Val d’Enfer.

Përmes një deklarate, prefektura e departamentit Puy-de-Dome theksoi se tre persona të tjerë u plagosën gjatë një operacioni të gjerë kërkimi që mobilizoi 50 persona për të mbërritur në vendin e ngjarjes.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH