Globi

Nuk po i shet, por as nuk i ushqen dot! Fermeri i zhgënjyer kërkon të vrasë delet (ka hapur një gropë të madhe)

Shkruar nga Liberale

Nuk po i shet, por as nuk i ushqen dot! Fermeri i zhgënjyer kërkon

Një fermer nga Australia perëndimore po përgatitet të qëllojë 3000 dele sepse nuk mund të gjejë një blerës për to - ose përndryshe thotë se le të ngordhin nga uria sepse nuk mund t'i ushqejë të gjitha.

Wayne Smith nga Caluka Farms në Narrikup, katër orë në jug-lindje të Perthit , tha se ishte zhgënjyer nga vendimi që ai detyrohet të marrë.

“Është kohë shumë e vështirë për fermerët e deleve në Australinë Perëndimore ”, postoi ai në mediat sociale.

Ai tha se ishte "një ditë shumë e përlotur për mua, duke organizuar me një fqinj për të hapur një gropë mjaft të madhe për të futur mbi 3000 dele".

“Nuk mund ta përballoj mendimin për t'i qëlluar”, shtoi ai.

'Kur askush nuk mund t'i blejë, nuk ka më para për të blerë ushqim për ta (nëse mund të gjeni ndonjë për të blerë).

“Nuk ka ushqim dhe ndonjëherë nuk ka ujë, nuk ka zgjidhje”.

“Nuk mund t'i lëmë të vuajnë nga uria dhe etja. Na thyen zemrat që duhet ta bëjmë atë. Shtrëngim zorrësh.'

Fermeri Wayne Smith nga Caluka Farms tha se ai ka qenë në lot, por po i mbarojnë opsionet. Qeveria australiane është angazhuar të heqë gradualisht eksportet e deleve të gjalla nga Australia përmes detit, për të cilën një fermer tjetër i WA, Steven Bolt nga Claypans Merino Stud, tha se po shkaktonte 'shkatërrim të plotë të industrisë'.

“Kultivuesit humbasin besimin dhe përpiqen të shesin pa dele, duke shkaktuar një tepricë në treg dhe mungesë hapësirë, ​​në thertore. Kostot e ushqimit janë shumë të larta dhe shpesh nuk ka asgjë në dispozicion.”

Ministri Federal i Bujqësisë, Murray Watt, caktoi një panel të pavarur për të dhënë këshilla rreth 'si dhe kur' për të ndaluar eksportet, i cili zhvilloi konsultime 'me një njoftim shumë të shkurtër' me fermerët vitin e kaluar.

Një raport iu dorëzua qeverisë në fund të vitit 2023, por fermerët nuk e dinë se si dhe kur ministri synon të mbyllë tregtinë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH