Globi

Njerëzit dalin në rrugë, tërmeti më i fortë i 40 viteve të fundit në Napoli

Shkruar nga Liberale
Njerëzit dalin në rrugë, tërmeti më i fortë i 40

Lëkundjet u ndjenë edhe në zonën e Vezuvit dhe në zonën në veri të Napolit. Magnituda u vlerësua në 4.4, por tërmeti më i fortë u pasua nga disa pas-lëkundje.
Kjo është goditja më intensive e dyzet viteve të fundit, më e forta e regjistruar ndonjëherë zonën e Campi Flegrei sipas Tg.com.

Lëkundjet më të forta kanë ndodhur në një thellësi prej 3 km. Tronditja u ndje nga popullsia në komunat Phlegraeane të Pozzuoli, Bacoli dhe Monte di Procida dhe në qytetin e Napolit, veçanërisht në lagjet e zonës perëndimore Fuorigrotta, Bagnoli, Soccavo dhe Pianura, por edhe në zonën kodrinore dhe në qendër të qytetit, veçanërisht në katet e sipërme.

Raportime për çarje dhe rënie kornizash në ndërtesa në zonën e Campi Flegrei janë marrë nga dhoma e operacionit të brigadës së zjarrfikësve të Napolit.

Në Pozzuoli, hekurudhat shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura të martën më 21 maj. Kështu komunikon Bashkia në faqen e saj në Facebook, duke i ftuar qytetarët që të qëndrojnë sa më të qetë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH