Globi

“Një kapitull i ri në marrëdhëniet Kinë-Serbi”, çfarë fshihet pas vizitës historike të udhëheqësit kinez në Beograd

Shkruar nga Liberale

“Një kapitull i ri në marrëdhëniet

"Udhëheqësi kinez Xi Jinping do të takohet me zyrtarët serbë në fazën e dytë të turneut të tij në Evropë",  - Marrë nga AP

Udhëheqësi kinez Xi Jinping do të takohet të mërkurën me zyrtarë serbë dhe tha se shpreson se vizita e tij do të nxisë më tej marrëdhëniet tashmë miqësore me vendin ballkanik, i cili po kërkon hyrjen në Bashkimin Evropian.

Xi mbërriti në Serbi teksa iu rezervua një pritje e ngrohtë të martën në mbrëmje nga Franca, ku ai pati një vizitë shtetërore me rrezik të lartë të dominuar nga mosmarrëveshjet tregtare dhe lufta e Rusisë në Ukrainë.

Xi do të shkojë në Hungari më vonë të mërkurën, e cila, ashtu si Serbia, shihet si një nga partnerët më miqësorë të Kinës në Evropë.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe zyrtarë të tjerë të lartë e pritën Xi në aeroport të martën pasi avioni i tij u shoqërua nga avionë ushtarakë. Vuçiq tha se vizita e Xi ishte "nder i madh" dhe se Kina është një "frymëzim" për Serbinë.

Shenjat e ndjenjave pro Kinës ishin qartë të dukshme – një flamur i madh kinez u vendos në një rrokaqiell përgjatë një rruge që të çon në qytet nga aeroporti. Flamujt më të vegjël kinezë dhe serb mund të shihen në qendër të qytetit dhe përgjatë autostradës.

Kina ka derdhur miliarda dollarë në Serbi në investime dhe kredi, veçanërisht në miniera dhe infrastrukturë. Të dy vendet nënshkruan një marrëveshje për një partneritet strategjik në vitin 2016 dhe një marrëveshje të tregtisë së lirë vitin e kaluar.

Serbia, një komb pa dalje në det në zemër të Ballkanit, ka qenë një vend kyç në nismën e Kinës "Një brez dhe një rrugë", e krijuar për të rritur ndikimin e Pekinit në Evropë përmes investimeve ekonomike. Kritikët thonë se Serbia mund të shërbejë si një kalë trojan kinez dhe si portë për në Evropë.

Xi gjithashtu mbërriti në Serbi në një datë simbolike: 25 vjetorin e bombardimit të Ambasadës Kineze në Beograd nga avionët amerikanë gjatë luftës ajrore të NATO-s mbi Kosovën, kur u vranë tre shtetas kinezë.

Incidenti ka ndihmuar në krijimin e lidhjeve të ngushta politike midis Kinës dhe Serbisë.

“Marrëdhënia jonë dypalëshe i ka rezistuar provës së ndryshimit të mjedisit ndërkombëtar dhe është bërë një shembull i shkëlqyer i marrëdhënieve shtet-shtet”, tha Xi në një deklaratë mbërritjeje të publikuar nga Ministria e Jashtme e Kinës. Ai e përshkroi miqësinë Serbi-Kinë si "të hekurt".

“Duke qëndruar në një pikënisje të re historike, Kina do të punojë me Serbinë për të qëndruar së bashku e përkushtuar ndaj aspiratës origjinale dhe për të ecur përpara së bashku e për të hapur një pamje të re në bashkëpunimin Kinë-Serbi me një vrull më të fortë, shtrirje më të madhe dhe cilësi më të lartë”, shtoi. Xi. “Kam besim se kjo vizitë do të jetë e frytshme dhe do të hapë një kapitull të ri në marrëdhëniet Kinë-Serbi”.

“Kompanitë kineze po drejtojnë minierën më të madhe të bakrit në Serbi dhe një fabrikë çeliku, dhe po ndërtojnë gjithashtu shumë rrugë dhe autostrada në të gjithë vendin, së bashku me një hekurudhë drejt fqinjit verior, Hungarisë.

Në vitin 2014, Hungaria dhe Serbia përfunduan një marrëveshje me Pekinin për të modernizuar hekurudhën midis kryeqyteteve të tyre të Budapestit dhe Beogradit, pjesë e planit ”Brez dhe Rrugë” për t'u lidhur me portin e kontrolluar nga kinezët të Pireut në Greqi në jug, një pikë hyrjeje. për mallrat kineze në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Projekti prej më shumë se 2 miliardë dollarësh pritet të përfundojë në vitin 2026, pas vonesave të shumta. Në vitin 2022, menjëherë pas pushtimit rus të Ukrainës, Serbia mori dorëzimin gjysmë të fshehtë të një sistemi të sofistikuar kundërajror kinez të fluturuar me avionët e transportit Y-20 të Forcave Ajrore Kineze.

Dorëzimi i armëve mbi territorin e të paktën dy vendeve anëtare të NATO-s, Turqisë dhe Bullgarisë, u pa nga ekspertët si një demonstrim i shtrirjes globale në rritje të Kinës.

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH