Globi

Ndodh dhe kështu! Gruaja çon bashkëshortin në gjykatë sepse nuk e dërgoi në aeroport, ja vendimi që mori gjyqtari

Shkruar nga Liberale
Ndodh dhe kështu! Gruaja çon bashkëshortin në gjykatë

Një rast i pazakontë është paraqitur në gjykatë në Zelandën e Re, ku ka hedhur poshtë padinë e një gruaje kundër ish-bashkëshortit të saj, pasi ai nuk arriti ta çonte atë në aeroport, duke e bërë atë të humbasë një fluturim për në një koncert me miqtë.

BBC shkruan se ajo akuzoi partnerin e saj të atëhershëm se kishte thyer një “marrëveshje verbale” në të cilën ai pranoi ta çonte në aeroport, të qëndronte në shtëpinë e saj dhe të kujdesej për qentë e saj. Sipas dokumentit ligjor,gruaja tha se i kërkoi partnerit të saj që ta merrte në shtëpi dhe ta çonte në aeroport midis orës 10 dhe 10:15.

Ai nuk e bëri, i tha ajo Gjykatës së Mosmarrëveshjeve në Zelandën e Re, e cila merret me pretendime të vogla deri në 30,000 dollarë NZ, ose rreth 17,000 euro. Si rezultat, ajo humbi fluturimin e saj dhe iu desh të paguante kosto shtesë, duke përfshirë udhëtimin e ditës tjetër dhe rrugëtimin e qenve.

Dokumenti përshkruan gjithashtu shqetësimet me të cilat ajo u përball, si kostot e transportit deri në aeroport. Çifti kishte qenë në një lidhje për gjashtë vite e gjysmë para këtij sherri.

Gjyqtari përcaktoi se “natyra e premtimit është pjesë e dhënies dhe marrjes së zakonshme në një marrëdhënie intime” dhe se si e tillë nuk ka elementë të një kontrate. Vendimi i gjykatës u mor në mars, por u shpall vetëm këtë

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH