Globi

Ndërron jetë pronari, punonjësit e vreshtit prej 85 ha mbeten pa fjalë kur lexohet testamenti! Ja kujt do t’i trashëgohet pasuria

Shkruar nga Liberale

Ndërron jetë pronari, punonjësit e vreshtit prej 85 ha mbeten pa

Punonjësit mbetën të habitur në kantinë italiane sepse menduan se shefi i tyre kishte bërë "shaka" kur herë pas here u thoshte se planifikonte t'u linte atyre biznesin në testament.

Por kur sipërmarrësi Piero Pittaro, nga rajoni Friuli i Italisë verilindore, vdiq më 24 mars në moshën 89-vjeçare, ai në fakt vendosi t'u linte punëtorëve të tij punishten e verës, të cilën e themeloi në vitet 1970.

Personeli i kënaqur prej nëntë punëtorësh u habit kur u hap testamenti dhe zbuluan se ata ishin pronarët e rinj të biznesit ku kishin punuar të gjithë për 10 vjet ose më shumë, raporton Il Messaggero.

Punonjësit, përfshirë një ekspert bujqësor, kontabilistin e tij, asistentin e tij të shitjes dhe punëtorët e tjerë të vreshtit tani janë vendosur të konviktojnë një kompani të re që do të drejtojë biznesin pas vdekjes së Piero.

Vigneti Pittaro tani do të merret përsipër nga një kompani e re e përbërë nga punëtorë (Newsflash). Vreshti shtrihet në 85 hektarë dhe prodhon 300,000 shishe në vit, përfshirë 100,000 shishe verëra të gazuara dhe 200,000 shishe të tjera verë të kuqe dhe të bardhë, me 35 për qind të verërave që eksportohen në Shtetet e Bashkuara, në Singapor dhe në BE.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH