Globi

Ndahet nga jeta në moshën 114-vjeçare njeriu më i vjetër në botë, kishte edhe 11 fëmijë

Shkruar nga Liberale

Ndahet nga jeta në moshën 114-vjeçare njeriu më i

Njeriu më i vjetër në botë, venezuelani Juan Vicente Perez Mora vdiq mbrëmë në moshën 114-vjeçare: njoftoi presidenti i vendit, Nicolas Maduro.

Mora kishte marrë certifikimin e Rekordeve Botërore Guinness si njeriu më i vjetër i gjallë më 4 shkurt 2022, kur ishte 112 vjeç e 253 ditë.

Baba i 11 vjeç, në vitin 2022, ai kishte 41 nipër e mbesa dhe 30 stërnipër.

Ish fermeri i njohur si Tio Vicente.

Perez lindi në El Cobre (në Andes) më 27 maj 1909. "Në moshën pesë vjeç, ai filloi të punonte me babain dhe vëllezërit e tij dhe është marrë kryesisht me bujqësi, duke mbledhur kallam sheqeri dhe kafe," lexohet në faqen e internetit e Rekordeve Botërore Guinness. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH