Globi

Ndahet nga jeta komediani i njohur pas betejës me sëmundjen e rëndë

Shkruar nga Liberale

Ndahet nga jeta komediani i njohur pas betejës me sëmundjen e

Komediani i njohur Richard Lewis, ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare. 

Aktori i humorit, gjithmonë i veshur me të zeza, kishte fituar pseudonimin “Princi i dhimbjes” për shkak të punës dhe stilit të tij të komedisë.

Sipas medieve të huaja, Lewis, i cili zbuloi se ishte diagnostikuar me sëmundjen e Parkinsonit në vitin 2023, vdiq në shtëpinë e tij në Los Anxhelos të martën në mbrëmje, pasi pësoi një atak në zemër.

Richard Lewis luajti gjithashtu Marty Gold, bashkë-udhëheqësin romantik përballë Jamie Lee Curtis, në serialin “Anything But Love” dhe princin e besueshëm neurotik John në Robin Hood të Mel Brooks: "Burra me geta". Ai e riprezantoi veten në një brez të ri përballë Larry David në “Curb Your Enthusiasm” të HBO.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH