Globi

NATO përballë kërcënimeve të TRUMP, ekspertët thonë se komentet e republikanit e bëjnë Europën "më pak të sigurtë"

Shkruar nga Liberale

NATO përballë kërcënimeve të TRUMP, ekspertët

Vënia në pikëpyetje e bërthamës së NATO-s nga Donald Trump ka sjellë një ftohje te aleatët në Evropë. Ata janë duke punuar në planet e emergjencës nëse Trump kthehet në Shtëpinë e Bardhë. Por dëmi i aleancës duket tashmë i bërë.

NATO "nuk mund të jetë një aleancë ushtarake "a la carte", ajo nuk mund të jetë një aleancë ushtarake që funksionon në varësi të humorit të presidentit të SHBA," u tha gazetarëve Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian ( BE ). në Bruksel në përgjigje të komenteve të fundit të Donald Trump për NATO-n. 

Të shtunën, në një tubim të fushatës në Karolinën e Jugut, Trump i kishte thënë turmës se, si president, ai kishte paralajmëruar aleatët e NATO-s se ai "do të inkurajonte" Rusinë "të bënte çfarëdolloj dreqin që ata duan" ndaj vendeve që "nuk paguanin [. faturat e tyre”.  Komentet e tij dërguan një të ftohtë në të gjithë Evropën, duke alarmuar anëtarët evropianë të NATO-s, tashmë të shqetësuar për perspektivën e një presidence të dytë të Donald Trump. 

“Çdo sugjerim se aleatët nuk do të mbrojnë njëri-tjetrin minon të gjithë sigurinë tonë, përfshirë atë të SHBA-së, dhe i vë ushtarët amerikanë dhe evropianë në rrezik të shtuar”, u përgjigj në një deklaratë të dielën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

NATO përballet me kërcënimet e Trump 

Si president, Trump kishte kërcënuar shumë herë se do të tërhiqej nga NATO. Ai paralajmëroi se do t'i detyronte evropianët të paguanin për mbrojtjen e Amerikës dhe në mënyrë të përsëritur vuri në dyshim angazhimin e SHBA-së për thelbin e aleancës - një premtim i mishëruar në Nenin 5 të Traktatit të Atlantikut të Veriut që parashikon se "një sulm i armatosur kundër një ose më shumë prej tyre në Evropë ose Amerika e Veriut do të konsiderohet një sulm kundër të gjithëve." 

Fakti që ai po e bën këtë përsëri - duke sulmuar "shpirtin e aleancës", siç e shohin disa në NATO - këtë herë në gjurmët e fushatës, është përshkruar nga diplomatët si "shqetësues". Në fund të fundit, shumë aleatë kanë frikë se një presidencë e dytë e mundshme mund të shfaqë një Trump të pavarur dhe shumë më të guximshëm sesa gjatë mandatit të tij të parë.

“Hera e fundit që Trump ishte në detyrë, ishte përmbysja më e madhe në marrëdhëniet Evropë-Shtetet e Bashkuara që nga fillimi i BE-së”, tha për DW Alison Woodward, bashkëpunëtore e lartë e Institutit për Studime Evropiane në Bruksel. 

"Ishte me të vërtetë një ndryshim shumë dramatik ," shtoi ajo. "Dhe kështu, unë mendoj se liderët tani po përgatiten për atë që mund të ndodhë nëse Donald Trump rizgjedh." Gjatë presidencës së parë të Trump, SHBA kishte vendosur tarifa ndëshkuese për tregtinë me anëtarët e BE-së, duke ftohur dukshëm marrëdhëniet transatlantike.

Një kohë kritike për NATO-n

Vërejtjet e fundit të Trump vijnë në një kohë kritike për aleancën, me disa aleatë që  paralajmërojnë hapur  për një përshkallëzim të mundshëm të luftës së Rusisë në Ukrainë , ndërsa një paketë e re ndihme e SHBA për Kievin është bllokuar në Kongres dhe Evropa po përpiqet të rrisë prodhimin e saj të armëve. 

Komentet e Trump "rrisin probabilitetin që NATO të testohet nga Rusia, veçanërisht nëse Donald Trump do të fitonte zgjedhjet, por ndoshta jo vetëm atëherë", tha Michal Baranowski, drejtor menaxhues i German Marshall Fund East, një institut amerikan.

“Komentet e bënë Europën më pak të sigurt”, tha ai për DW, duke shtuar se Trump “krijoi një pyetje në mendjet e shumë liderëve, përfshirë në krahun lindor të NATO-s, nëse SHBA do të qëndrojë me të gjithë aleatët në rast të një sulmi ndaj njërit prej tyre. ato." 

Këto shqetësime u bëjnë jehonë edhe diplomatëve në Bruksel, të cilët privatisht thonë se komentet e Trump tashmë i kanë shkaktuar dëm aleancës. Problemi më i madh duket se është se pretendimet e tij janë kaq të vështira për t'u qortuar. Sulmi i Trump ndaj aleatëve të NATO-s për "mospagimin e faturave të tyre" është një deklaratë mashtruese sepse teknikisht nuk ka asnjë faturë për të paguar. 

Komentet e Trump janë alarm zgjimi?

Komenti i Trump i referohej faktit se një numër i konsiderueshëm i vendeve anëtare të NATO-s po shpenzojnë ende më pak se 2 për qind të PBB-së së tyre ,një synim i rënë dakord në një samit të NATO-s në Uells në 2014. 

Gjermania pritet të përmbushë objektivin këtë vit për herë të parë që nga fundi i Luftës së Ftohtë, kryesisht falë një fondi të posaçëm prej 100 miliardë eurosh (107 miliardë dollarë) të krijuar si përgjigje ndaj pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në vitin 2022. Por financimi i mëtejshëm nuk është aspak i garantuar. 

Kjo është arsyeja pse diplomatët dhe ekspertët në Bruksel bien dakord se Trump ka një pikë kur bëhet fjalë për nevojën urgjente  që evropianët të investojnë më shumë në mbrojtjen e tyre kolektive. "Unë mendoj se ajo që tha kandidati presidencial në Amerikë është gjithashtu diçka për të zgjuar disa nga aleatët që nuk kanë bërë aq shumë," u tha gazetarëve kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas gjatë një vizite në Bruksel. 

Planet e emergjencës të Evropës

Qeveritë në të gjithë kontinentin duket se e kuptojnë se aleatët evropianë duhet të bëjnë më shumë për mbrojtjen e tyre – pavarësisht se kush do të jetë presidenti i ardhshëm i SHBA. Këto përpjekje janë në qendër të planeve të emergjencës mbi të cilat aleatët evropianë po punojnë në prapaskenë, duke u fokusuar në aftësitë e zgjeruara ushtarake dhe një qasje strategjike më të unifikuar. 

Por ka një rrugë të gjatë për të bërë, thotë analisti i qeverisë amerikane Bart Kerremans, një profesor i shkencave politike në Institutin Leuven të Belgjikës për Studime Ndërkombëtare dhe Evropiane. "Perspektiva e një presidence të dytë Trump ofron një shtysë të fortë për bashkëpunimin dhe integrimin evropian të zgjeruar në lidhje me mbrojtjen dhe sigurinë," tha Kerremans, duke theksuar se nuk ka të bëjë vetëm me Donald Trump.

"Nëse doni të zvogëloni gjasat që nën Trumpin, SHBA-ja të tërhiqej nga NATO, duhet të bëni diçka për ndarjen e barrës. Dhe përveç Trump, nëse Evropa dëshiron të luajë një rol të rëndësishëm në botë, ajo do të duhet të investoni më shumë në mbrojtje pasi bota po bëhet gjithnjë e më pak e sigurt."

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH