Globi

NASA publikon pamjet SPEKTAKOLARE të eklipsit Diellor (Foto/Video)

Shkruar nga Liberale

NASA publikon pamjet SPEKTAKOLARE të eklipsit Diellor (Foto/Video)

Eklipsi total filloi nga Oqeani Paqësor Jugor, teksa rajonet e para të Meksikës e vëzhguan atë nga bregu i Paqësorit.

Rruga e eklipsit kaloi Meksikën dhe vazhdoi në SHBA duke kaluar përmes Teksasit, duke vazhduar në verilindje dhe më pas duke kaluar nëpër Kanada.

NASA publikon pamjet SPEKTAKOLARE të eklipsit Diellor (Foto/Video)

Sipas NASA-s, mbi 300 milionë njerëz do të kenë mundësinë të përjetojnë qoftë edhe një eklips të pjesshëm.

Sa i rrallë është një eklips total diellor?

Eklipset diellore në vetvete nuk janë aq të rralla në fakt, ka rreth dy deri në katër që ndodhin çdo vit. Por mundësia për të parë një eklips të plotë diellor është shumë më e rrallë. Toka është mjaft e madhe dhe pjesa më e madhe e saj është e mbuluar nga oqeane.

NASA publikon pamjet SPEKTAKOLARE të eklipsit Diellor (Foto/Video)

Në fakt, ky është eklipsi i parë diellor në këtë shekull që është i dukshëm në të tre vendet e Amerikës së Veriut,  SHBA, Kanada dhe Meksikë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH