Globi

Mosmarrëveshjet për tokat mes fiseve, 64 të vdekur

Shkruar nga Liberale
Mosmarrëveshjet për tokat mes fiseve, 64 të vdekur

Të paktën 64 persona kanë vdekur pasi iu bë pritë në rajonin e largët të Malësive të Papua Guinesë së Re.

Viktimat u qëlluan për vdekje gjatë një mosmarrëveshjeje fisnore në provincën Enga gjatë fundjavës, tha një zëdhënës i policisë kombëtare për BBC.
Zona e Malësisë ka luftuar prej kohësh me dhunën, por këto vrasje besohet të jenë më të rëndat në vite.

Një fluks i armëve të zjarrit ilegale i ka bërë përplasjet më vdekjeprurëse dhe ka nxitur një cikël dhune.
Policia filloi mbledhjen e trupave në vendin e ngjarjes pranë qytetit Wabag – afërsisht 600 km (373 milje) në veriperëndim të kryeqytetit Port Moresby.
“Kjo është larg nga vrasja më e madhe që kam parë në Enga, ndoshta edhe në të gjitha malësitë”, i tha Mbështetja e Ushtrimit të Ushtrisë Mbretërore të Papua Guinesë së Re, George Kakas për Korporatën e Transmetimeve Australiane (ABC).
“Ne jemi të gjithë të shkatërruar, të gjithë jemi të stresuar. Është vërtet e vështirë për t’u kuptuar.”
Policia ka marrë video grafike dhe foto që pretendohet se janë nga vendi i ngjarjes, duke treguar trupa të ngarkuar në një kamion, thonë mediat.
Përshkallëzimi i konfliktit fisnor – shpesh për shpërndarjen e tokës dhe pasurisë – çoi në një bllokim tre-mujor në Enga korrikun e kaluar, gjatë të cilit policia vendosi një shtetrrethim dhe kufizime udhëtimi.
Në gusht të vitit të kaluar, dhuna u bë tituj ndërkombëtarë pasi pamjet grafike që përfshinin tre burra të vdekur u qarkulluan në internet.
Guvernatori Peter Ipatas i tha ABC se kishte shenja se luftimet do të shpërthyen përsëri përpara pritës.
Me deri në 17 fise të përfshira në përshkallëzimin më të fundit, në fund i takonte forcave të sigurisë të ruanin paqen, tha ai.
“Nga një këndvështrim provincial, ne e dinim se kjo luftë do të vazhdonte dhe ne [lajmëruam] forcat e sigurisë javën e kaluar për t’u siguruar që ata të merrnin veprimet e duhura për të siguruar që kjo të mos ndodhte.”
Siguria më gjerësisht mbetet një shqetësim kryesor për PNG. Qeveria muajin e kaluar shpalli gjendjen e jashtëzakonshme pas trazirave dhe plaçkitjeve të mëdha që lanë të paktën 15 të vdekur.
Australia – një nga aleatët më të ngushtë të vendit – tha se lajmet për vrasjet ishin “shumë shqetësuese”.
“Ne po ofrojmë mbështetje të konsiderueshme, veçanërisht për trajnimin e oficerëve të policisë dhe për sigurinë në Papua Guinea e Re,” tha kryeministri Anthony Albanese në një intervistë radio të hënën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH