Globi

Mosmarrëveshjet e BE-së për tregtinë e lirë të Ukrainës, sjellin telashe e zbehin shpresat e anëtarësimit të Kievit

Shkruar nga Liberale

Mosmarrëveshjet e BE-së për tregtinë e lirë të

Mosmarrëveshjet e vendeve të BE-së, nëse do t'i japin prodhimit bujqësor të Ukrainës edhe një vit akses në tregjet e tyre, mund të jetë një shije e asaj që do të vijë nëse Kievi bëhet anëtari i 28-të i bllokut ose jo.

Udhëheqësit po përpiqen t'i mbajnë bisedimet e pranimit të Ukrainës në nivel të ulët deri pas zgjedhjeve evropiane që do të mbahen në Qershor. Megjithatë, BE-ja është ende duke luftuar, ndërkohë që të merret në mënyrë konstruktive me një vend prej 44 milionë banorësh, të cilin politikanët dhe burokratët e saj ende po e njohin dhe tregojnë pak interes të dukshëm për ta kuptuar. 

"Komplikimet rreth aksesit në treg për mallrat bujqësore ukrainase janë një alarm i hershëm për qeveritë e BE-së," tha Kai-Olaf Lang i Institutit Gjerman për Çështjet Ndërkombëtare dhe të Sigurisë, një institut kërkimi.

"Shumë do të varet nga aftësia e BE-së dhe vendeve anëtare për të gjetur zgjidhje që do të zbutin efektet e hapjes së shpejtë të tregut," shtoi ai. 

Shqetësimi u zbulua përsëri nga një shtytje e minutës së fundit nga Polonia dhe Franca, për të vendosur kufizime të mëtejshme ndaj produkteve ukrainase, duke argumentuar se importet po zvogëlojnë fermerët e tyre.

Theksojmë se Ukraina është një nga prodhuesit më të mëdhenj të bujqësisë në botë. Sektori i bujqësisë punëson 14 përqind të popullsisë së tij dhe gjeneron 41 përqind të të ardhurave totale nga eksporti.

Ndërsa lufta e agresionit të Rusisë hyn në vitin e tretë, eksportet e prodhimit janë bërë jetike për mbijetesën ekonomike të Ukrainës. Një nga betejat më të ashpra të luftës shkatërroi fabrikën e çelikut Azovstal dhe ky lloj dëmtimi në bazën e saj industriale të epokës sovjetike, e ka ulur fuqinë e saj të eksportit.

Kievi vlerëson se kërkesat e Parisit dhe Varshavës do të kishin hequr 1.7 miliardë euro nga të ardhurat e tij nga eksporti; Komisioni Evropian vlerëson humbjet në 1.2 miliardë euro.

“Çdo kufizim nënkupton më pak të ardhura ekonomike për vendin dhe për rrjedhojë më pak mbështetje për mbrojtjen tonë. Dhe ne ende duhet t'i gjejmë ato para diku",- tha Ministri i Bujqësisë Mykola Solskyi për POLITICO në një intervistë.

Në një përpjekje për të qetësuar vendet që bllokojnë masat, presidenca belge e BE-së propozoi një kompromis të ri që më në fund fitoi mbështetjen e vendeve të BE-së, të mërkurën në mbrëmje pas më shumë se një jave diskutimesh./ Përgatiti A.Menalla/ Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH