Globi

Misioni Chandrayaan-3 i ISRO merr çmimin prestigjioz Leif Erikson Hënor për eksplorimin historik të Hënës

Shkruar nga Liberale
Misioni Chandrayaan-3 i ISRO merr çmimin prestigjioz Leif Erikson
ISRO u nderua me Çmimin Leif Erikson Lunar më 19 dhjetor 2023

Organizata Indiane e Kërkimeve Hapësinore (ISRO) është nderuar me çmimin e shquar Leif Erikson Hënor për misionin e saj pionier Chandrayaan-3, një moment historik i rëndësishëm në eksplorimin hënor.

Ky vlerësim, dhënë nga Muzeu i shquar i Eksplorimit në Húsavík, Islandë, më 19 dhjetor 2023, njeh shpirtin e paepur të ISRO në avancimin e eksplorimit hënor dhe kontributin për të kuptuar misteret qiellore.

Misioni Chandrayaan-3, një arritje historike në historinë e eksplorimit hapësinor të Indisë, ekzekutoi me sukses një ulje të butë pranë Polit Jugor të Hënës më 23 gusht 2023. Kjo arritje e jashtëzakonshme e shenjoi Indinë si kombin e parë që realizoi një ulje në këtë rajon të Hënës , duke iu bashkuar kështu një grupi elitar të fuqive globale hapësinore.

Në qendër të suksesit të Chandrayaan-3 ishin inovacionet e rëndësishme teknologjike, duke përfshirë algoritme të sofistikuara navigimi, sisteme udhëzuese moderne dhe mekanizma të avancuar të tolerancës së gabimeve. Këto përmirësime ishin kritike në lehtësimin e një zbritjeje pa probleme dhe uljes së saktë në sipërfaqen hënore, një testament për aftësitë inxhinierike të ISRO.

Kryetari i misionit, Vikram, i pajisur me Eksperimentin Termofizik të Sipërfaqes së Chandrës (ChaSTE), luajti një rol kryesor në mbledhjen e të dhënave vendimtare për temperaturën e sipërfaqes së Hënës, duke kërkuar deri në 10 centimetra nën sipërfaqe. Paralelisht, roveri Pragyan kreu eksperimente të paçmuara vend, duke kontribuar në mënyrë thelbësore në kuptimin tonë kolektiv të mjedisit të Hënës.

Kryetari i ISRO S Somanath, duke shprehur mirënjohjen e tij për këtë njohje globale, i bëri jehonë rëndësisë së çmimit në pasqyrimin e ngjitjes së Indisë si një lojtar kryesor në eksplorimin e hapësirës. Çmimi theksoi njohjen e komunitetit ndërkombëtar për aftësitë e Indisë për eksplorimin e hapësirës.

Çmimi hënor Leif Erikson, i emëruar për nder të eksploruesit legjendar norvez, jepet nga Muzeu i Eksplorimit për të festuar arritjet e jashtëzakonshme në eksplorimin hënor. Çmimet Leif Erikson, që nga fillimi i tyre në 2015, kanë njohur përpjekjet e individëve dhe organizatave që kanë kontribuar ndjeshëm në fushën e eksplorimit dhe shkencës së hapësirës. Përsëritja e 9-të e këtyre çmimeve, e shpallur më 26 nëntor 2023, vazhdoi këtë trashëgimi të nderimit të kontributeve të jashtëzakonshme në kërkimin e njerëzimit në hapësirë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH