Globi

Mediat greke: U desh ndihma jonë, për të çliruar ariun “e arrestuar” në Pogradec nga një lak i paligjshëm

Shkruar nga Liberale
Mediat greke: U desh ndihma jonë, për të çliruar ariun

Grekët dhe shqiptarët bashkojnë forcat për të çliruar ariun “e arrestuar” nga një lak i paligjshëm

Një ari femër i rritur u çlirua nga një kurth i paligjshëm falë përpjekjeve të përbashkëta të autoriteteve greke dhe shqiptare dhe organizatave të kafshëve të egra. Fillimisht u raportua se ariun e shpëtuan autoritetet e Zonave të mbrojtura.

Por një artikull i mediave greke mediave greke pretendon të kundërtën.

Me peshë rreth 90 kilogramë, ariu pesëvjeçar arriti të mbijetonte në pyll për një javë, i kapur nga një lak prej teli çeliku, një kurth i paligjshëm që përdoret shpesh nga gjuetarët.

Edhe pse i paaftë për të lëvizur apo për t'u kujdesur për veten, besohet se ariu mbijetoi duke u ushqyer me rrënjët dhe gjethet aty pranë, duke e ndihmuar atë të qëndrojë i hidratuar.

Ngjarja ndodhi të mërkurën pranë qytetit shqiptar të Pogradecit, në veri të rajonit të Liqenit të Prespës.

Operacioni përfshinte Organizatën Mjedisore për Kafshët e Egra dhe Natyrën Callisto me bazë në Selanik, organizatën Mbrojtja dhe Ruajtja e Mjedisit Natyror në Shqipëri (PPNEA), Administrata Rajonale e Zonave të Mbrojtura (RAPA Korçë) dhe Ekipi Shqiptar i Shpëtimit të Kafshëve të Egra (AWRT).

Callisto dhe PPNEA kanë punuar së bashku gjatë dy viteve të fundit në projektin Tripoint Brown Bear (TBB) për ruajtjen e ariut të murrmë dhe habitateve të tij në një zonë që përfshin kufijtë e Greqisë, Shqipërisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut. Organizatat mjedisore Euronatur dhe MASH gjithashtu marrin pjesë në projektin e TBB në vazhdim.

Ariu u pajis më vonë me një jakë të veçantë GPS/GSM nga Callisto që do të sigurojë të dhëna të dobishme për monitorimin dhe mbrojtjen e kafshës. Gjithashtu u raportua se kjo ishte hera e parë që një jakë e tillë vendosej në një ari në Shqipëri

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH