Globi

Me qindra pasagjerë në udhëtim, çfarë tregojnë hetimet në shpërthimin pas përplasjes së dy avionëve

Shkruar nga Liberale
Me qindra pasagjerë në udhëtim, çfarë tregojnë

Hetuesit japonezë kanë filluar të hetojnë përplasjen e dy aeroplanëve në aeroportin Haneda të Tokios, disa javë pasi industria globale e linjave ajrore u përball me paralajmërime për sigurinë e pistës.

Hetuesit po fokusohen në komunikimin midis kontrollit të trafikut ajror dhe dy avionëve në aeroportin Haneda të Tokios të mërkurën, një ditë pasi një aeroplan i madh pasagjerësh dhe një avion i rojes bregdetare japoneze u përplasën në pistë dhe u shpërthyen në flakë, duke vrarë pesë persona.

Të 379 personat në bordin e një Airbus A350 të Japan Airlines (9201.T) u tha fillimisht se shpëtuan pasi avooni shpërtheu në flakë pas një përplasjeje me një turboprop të Gardës Bregdetare Dash-8 që vrau pesë nga gjashtë anëtarët e ekuipazhit, në avionin më të vogël.

Ekspertët paralajmëruan se është shumë herët për të përcaktuar një shkak dhe stres, shumica e aksidenteve shkaktohen nga një koktej faktorësh.

Por hetuesit kanë filluar të shqyrtojnë se çfarë udhëzimesh janë dhënë nga kontrollorët për dy avionët, së bashku me një ekzaminim të detajuar të sistemeve të avionit dhe aeroportit.

Autoritetet japoneze thanë të mërkurën se “A350” iu dha leja për t'u ulur, por avioni i Rojës Bregdetare nuk u lirua për ngritje, bazuar në transkriptet e kullës së kontrollit.

Ekspertët thanë se vendndodhja e aksidentit do të thotë se provat fizike, të dhënat e radarit dhe rrëfimet e dëshmitarëve ose pamjet e kamerave ka të ngjarë të jenë të disponueshme, duke lehtësuar detyrën mjeko-ligjore.

"Një pyetje e qartë është nëse avioni i Rojës
Bregdetare ishte në pistë dhe nëse po pse", tha Paul Hayes, drejtor i sigurisë së aviacionit në kompaninë konsulente me bazë në Mbretërinë e Bashkuar Ascend by Cirium.

Përplasja është aksidenti i parë i rëndësishëm që përfshin “Airbus A350”, avioni kryesor evropian për distanca të gjata me përbërje karboni, në shërbim që nga viti 2015.

Sipas të dhënave paraprake të vitit 2023, përplasja e avionit të Rojës Bregdetare me një avion dyvjeçar, trefishuar gjatësinë e tij, pason një nga vitet më të sigurta në aviacion.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH