Globi

Me diplomë false, mjekja arrestohet nga policia

Shkruar nga Liberale

Me diplomë false, mjekja arrestohet nga policia

Një grua 42-vjeçare ishte gati të punësohej në një institucion për të moshuarit (RSA) në Nuxis (në një provincë në jug të Sardenjës), duke deklaruar se ishte diplomuar për mjekësi dhe kishte paraqitur dokumente dhe vërtetime. Megjithatë, realiteti është shumë ndryshe: gruaja nuk ka asnjë diplomë. Mashtrimi pas dyshimeve u zbulua nga karabinierët e stacionit Nuxis dhe kompania Carbonia të cilët arrestuan 42-vjeçaren me origjinë nga Cagliari, tashmë e njohur për policinë, për krime si posedim dokumentesh false, imitim dhe tentativë për ushtrimin e profesionit të kujdesit shëndetësor. .

Policia nisi hetimet pak javë më parë, pas raportimit të drejtuesve shëndetësorë të institucionit, të cilët nuk ishin plotësisht të bindur për vërtetësinë e dokumentacionit të siguruar nga gruaja që do të punësohej. Kohët e fundit – sqaroi policia - ajo punonte përkrah mjekëve të tjerë në rezidencën e të moshuarve për t'u punësuar dhe në rolin e mjekes ndiqte vizitat e përditshme tek pacientët e moshuar dhe shqyrtonte të gjitha procedurat e institucionit.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH