Globi

Mbyllen zgjedhjet lokale në Turqi. Kush e merr Stambollin dhe Ankaranë?

Shkruar nga Liberale
Mbyllen zgjedhjet lokale në Turqi. Kush e merr Stambollin dhe

Votuesit në Turqi votuan këtë të diel në zgjedhjet lokale që sapo u mbyllën dhe do të vendosin se kush do të kontrollojë Stambollin dhe qytetet e tjera turke.
Vota është gjithashtu një barometër i popullaritetit të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, pasi ai kërkon të rifitojë kontrollin e zonave kryesore urbane që humbi ndaj opozitës pesë vjet më parë.

Rreth 61 milionë njerëz, përfshirë më shumë se një milion votues për herë të parë, kishin të drejtë të votonin për të gjitha bashkitë metropolitane, kryebashkiakët e qyteteve dhe rretheve, si dhe administratat e lagjeve.

Fushat kryesore të betejës janë qendra ekonomike e vendit, Stambolli dhe kryeqyteti, Ankaraja, të cilat Erdogan i humbi në vitin 2019, duke zbehur atmosferën e tij të pathyeshmërisë.

Presidenti 70-vjeçar turk i ka vendosur synimet për të rimarrë Stambollin, një qytet me 16 milionë banorë ku ai lindi dhe u rrit dhe ku filloi karrierën e tij politike si kryetar bashkie në vitin 1994.

Një rezultat i mirë për Partinë për Drejtësi dhe Zhvillim të Erdoganit me orientim islamik, ose AKP, ka të ngjarë të ngurtësojë vendosmërinë e tij për të futur në një kushtetutë të re – një kushtetutë që do të pasqyronte vlerat e tij konservatore dhe do ta lejonte atë të sundojë përtej 2028-ës kur të përfundojë mandati i tij aktual.

Për opozitën – e ndarë dhe e demoralizuar pas një disfate në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të vitit të kaluar – mbajtja e Stambollit dhe Ankarasë do të ishte një nxitje e madhe dhe do të ndihmonte në rimobilizimin e mbështetësve.

“Ka pasur mosmarrëveshje politike në të kaluarën. Ka pasur situata të padrejta për të cilat ne kemi shprehur shqetësime. Ne ia dolëm sot pa ndonjë fatkeqësi të madhe", tha kreu i opozitës Ozgur Ozel pasi hodhi votën e tij. Ishte një referencë e dukshme për Erdoganin dhe zyrtarët e qeverisë duke përdorur avantazhet e tyre për të dominuar zgjedhjet.

Erdogan tha se shpresonte që zgjedhjet, që do të zhvillohen më pak një vit pas zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, do të lajmëronin "fillimin e një epoke të re dhe një shekulli të ri". Turqia shënoi njëqindvjetorin e themelimit të republikës vitin e kaluar.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH