Globi

Mbreti Charles, shumë i sëmurë. Mediat angleze: Ndryshime në protokollin zyrtar për funeralin e sovranit

Shkruar nga Liberale

Mbreti Charles, shumë i sëmurë. Mediat angleze: Ndryshime në

Është pyetja që bëjnë të gjithë në shoqërinë britanike dhe në korridoret e pushtetit, por që askush nuk e di: si është në të vërtetë mbreti Charles? Sipas disa tabloideve britanike, gjërat nuk po shkojnë aspak mirë dhe sovrani është në gjendje shumë më të keqe se sa stafi i tij. Daily Beast flet për këtë sot në një artikull, por edhe tabloidë të tjerë duket se transmetojnë të njëjtat hipoteza.

Charles nuk do të reagonte mirë ndaj trajtimeve antitumorale dhe Buckingham Palace tashmë ka bërë ndryshime në "Urën e Menait", protokollin zyrtar për funeralin e sovranit. “Është përkeqësuar”, thonë burime të brendshme. Dhe një mik i vjetër i familjes thuhet se i tha Daily Beast: "Sigurisht që ai është i vendosur të mposht kancerin. Të gjithë mbeten optimistë, por ai është me të vërtetë shumë i sëmurë. Më shumë se sa e lejojnë."

Jo vetëm që planet për funeralin e Charles do të përditësohen rregullisht tani, por tabloidët janë vënë në dijeni edhe për një dokument, që thuhet se qarkullon në Whitehall, që shqyrton se çfarë ndodh menjëherë pas funeralit të Mbretëreshës dhe çfarë mund të bëhet më mirë herën tjetër që të vdesë një monark.

Departamenti qeveritar përgjegjës për funeralet shtetërore, Zyra e Kabinetit, refuzoi të komentojë mbi pretendimet se dokumenti i Operacionit Ura Menai (siç është koduar plani i funeralit të Charles) përditësohet rregullisht dhe theksoi edhe një herë se mos komentimi i planeve të tilla është rutinë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH