Globi

Lufta në Ukrainë, mbi 42 mijë ushtarë rusë të vrarë

Shkruar nga Liberale

Lufta në Ukrainë, mbi 42 mijë ushtarë rusë të

Sot, më 19 janar, janë bërë të ditur emrat e 42.284 ushtarëve rusë të vrarë në luftën në Ukrainë.

Humbjet janë llogaritur nga faqja e internetit Mediazona dhe Shërbimi Rus i BBC-së në bashkëpunim me një grup vullnetarësh. Më shumë se 1,600 njerëz i janë shtuar numrit të vdekjeve që nga numërimi i mëparshëm i publikuar më 29 dhjetor.

Gazetarët e këtyre mediave pjesëmarrës në hetim raportojnë se në mesin e të vdekurve janë 7810 ish të burgosur të cilët janë rekrutuar për luftë nga kolonitë e burgjeve (institucionet e vuajtjes së dënimit), 5089 nga të vdekurit ishin ushtarë.

Më 19 janar, më shumë se 3,000 oficerë të ushtrisë ruse dhe forcave të tjera të sigurisë u konfirmuan të vdekur. 349 prej tyre kishin gradën kolonel e lart.

Regjistrimi i të vdekurve bëhet nga burime të hapura,– raporte nga administratat lokale, mediat masive dhe familjarët e të vdekurve, si dhe nga të dhënat nga varrezat. Shërbimi rus i BBC-së vëren se numri i të vdekurve të identifikuar në këtë mënyrë nuk pasqyron nivelin e vërtetë të viktimave.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH