Globi

Lufta e Gazës sjell urgjencë për zgjidhjen me dy shtete, Netanyahu ka deklaruar vazhdimisht kundërshtimin e tij ndaj sovranitetit palestinez

Shkruar nga Laert MIRAKU
Lufta e Gazës sjell urgjencë për zgjidhjen me dy shtete,
Protestuesit arabo-izraelitë valëvisin flamujt palestinezë në fillim të këtij muaji ndërsa përkujtojnë zhvendosjen masive që shoqëroi krijimin e Shtetit të Izraelit në 1948

Përshtati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Më shumë se shtatë muaj luftime vdekjeprurëse midis Izraelit dhe Hamasit kanë nxjerrë në pah hendekun midis liderëve izraelitë dhe palestinezë, duke testuar besueshmërinë e një zgjidhjeje të kërkuar me pasjen e dy shteteve për t'i dhënë fund konfliktit.

Ndërmjetësuesit e paqes kanë shpenzuar dekada duke avancuar idenë e dy shteteve të veçanta sovrane që jetojnë krah për krah në paqe, por lufta Izrael-Hamas që nga 7 tetori ka sjellë një ndjenjë për të rinovuar idenë e dy shteteve të veçanta sovrane.

Irlanda, Norvegjia dhe Spanja njoftuan të mërkurën se do të njihnin shtetin e Palestinës, duke iu bashkuar shtatë vendeve të tjera evropiane që e kanë bërë tashmë këtë.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka deklaruar vazhdimisht kundërshtimin e tij ndaj sovranitetit palestinez, duke zemëruar aleatët e huaj që këmbëngulin në të drejtën e palestinezëve për shtetësi.

Nga lindi ideja?


Koncepti i dy shteteve lindi në vitet 1930 i mbështetur nga emigrantë hebrenj që u vendosën në Palestinë, e cila më pas drejtohej nga Britania nën mandatin e Lidhjes së Kombeve.

Në vitin 1947, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi një propozim për ndarjen e Palestinës midis shteteve të veçanta hebreje dhe arabe, duke i hapur rrugën krijimit të Izraelit vitin e ardhshëm.

- Kishte opozitë? -

Disa liderë palestinezë kundërshtuan një shtet hebre në atë që ata e shihnin si tokë arabe dhe çështja ndihmoi në ndezjen e një revolte më të gjerë në 1936 kundër sundimit britanik në Palestinë.

Plani i ndarjes së OKB-së dhe shpallja e Shtetit të Izraelit u bënë shkas për luftën arabo-izraelite të viteve 1948-49.

Izraeli doli më i fortë, duke pushtuar më shumë territore, ndërsa palestinezët pësuan zhvendosje masive.

Në vitin 1964, Organizata për Çlirimin e Palestinës (PLO) u formua me qëllim krijimin e një shteti palestinez në të gjithë territorin e Palestinës së detyrueshme.

Një luftë arabo-izraelite në vitin 1967 pa Izraelin të pushtonte territoret palestineze të Bregut Perëndimor, duke përfshirë Jerusalemin lindor dhe Rripin e Gazës.

Izraeli më vonë aneksoi Jerusalemin lindor dhe qeveritë e njëpasnjëshme izraelite kanë inkurajuar vendosjen e hebrenjve në territoret palestineze.

Sipas ligjit ndërkombëtar, territoret palestineze mbeten të pushtuara dhe vendbanimet izraelite në Jerusalemin lindor dhe Bregun Perëndimor janë të paligjshme.

A ishte ndonjëherë afër të ndodhte?

Shpresa për paqe ishte rritur në fillim të viteve 1990 me Marrëveshjen e Oslos, e arritur pas bisedimeve sekrete izraelito-palestineze në kryeqytetin norvegjez.

Ata krijuan një shkallë të kufizuar të vetëqeverisjes palestineze dhe ishin menduar si një masë e përkohshme që do të çonte në shtetësinë palestineze, por bisedimet u zvogëluan.

Komuniteti ndërkombëtar bëri përpjekje për herë të fundit për bisedime serioze në vitin 2013, tha Xavier Guignard nga Noria Research, një institut me bazë në Paris.

"Politikisht ne kemi parë zero përpjekje për ta bërë atë të realizueshme që atëherë," i tha ai AFP.

Udhëheqësit e huaj kanë paralajmëruar se zgjerimi i vendbanimeve izraelite kërcënon qëndrueshmërinë e një shteti të afërt palestinez.

Çfarë thonë liderët?

Autoriteti Palestinez, i cili doli nga PLO dhe njeh Izraelin, mbështet zyrtarisht dy shtete.

Presidenti palestinez Mahmud Abbas bëri thirrje në shtator për një konferencë ndërkombëtare mbi këtë çështje, duke thënë se "mund të jetë mundësia e fundit për të shpëtuar zgjidhjen me dy shtete".

Në vitin 2017, grupi militant Hamas për herë të parë pranoi në parim një shtet palestinez brenda kufijve të para vitit 1967, por u ndal nga njohja e Izraelit.

Netanyahu ka kundërshtuar kryesisht shtetësinë palestineze gjatë gjithë karrierës së tij politike, ndërsa Guignard tha se rritja e grupeve të ekstremit të djathtë në politikën izraelite e kishte parë idenë të refuzuar gjerësisht.

Çfarë mendojnë njerëzit?

Zgjidhja me dy shtete ka pësuar një rënie dramatike të popullaritetit nga të dyja palët, sugjerojnë sondazhet.

Një sondazh i Pew me izraelitët hebrenj përpara luftës aktuale Izrael-Hamas zbuloi se mbështetja kishte rënë nga 46 për qind në 2013 në 32 për qind vitin e kaluar.

Një sondazh i Gallup, i kryer gjithashtu para luftës, zbuloi se mbështetja mes palestinezëve në Gaza dhe Bregun Perëndimor kishte rënë nga 59 për qind në 2012 në 24 përqind vitin e kaluar.

Disa grupe palestineze kanë vazhduar të mbështesin idenë e një shteti të vetëm me të drejta të barabarta për të gjithë.

Çfarë ka ndryshuar gjatë luftës së Gazës?

Në skenën botërore, lufta Izrael-Hamas ka gjeneruar një vrull të ri me liderët që bëjnë thirrje edhe një herë publikisht për një zgjidhje të konfliktit.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së votoi me shumicë dërrmuese këtë muaj për t'u dhënë palestinezëve të drejta shtesë në organizmin botëror, pasi përpjekjet e tyre për anëtarësim të plotë në shtet u vënë veto nga Shtetet e Bashkuara.

Ndërsa presidenti Joe Biden ka shprehur vazhdimisht mbështetje për një zgjidhje me dy shtete, Uashingtoni ka thënë se do të kundërshtojë çdo njohje të një shteti palestinez jashtë një marrëveshjeje dypalëshe midis palestinezëve dhe Izraelit.

Liga Arabe prej 22 anëtarësh përsëriti thirrjet për shtetësinë palestineze në një samit këtë muaj, duke kërkuar thirrjen e një konference ndërkombëtare paqeje "për të zgjidhur çështjen palestineze mbi bazën e zgjidhjes me dy shtete".

G7 dhe Bashkimi Europian kanë bërë thirrje për krijimin e një shteti palestinez që nga shpërthimi i luftës.

Por Netanyahu u tha mediave amerikane këtë muaj se një zgjidhje me dy shtete ishte "shpërblimi më i madh për terroristët që mund të imagjinoni".

Dhe ish-shefi i Hamasit, Khaled Meshaal, në janar hodhi poshtë një zgjidhje me dy shtete si një "mall i vjetër" i shtyrë nga Perëndimi.

Me forcimin e pozicioneve nga të dyja anët, analistët si Guignard janë më pak të sigurt për të ardhmen e një zgjidhjeje me dy shtete.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH