Globi

LISTA/ Qytetet më të mira në botë për t'u VIZITUAR në vitin 2024, zbuloni cili vend kryeson

Shkruar nga Liberale

LISTA/ Qytetet më të mira në botë për t'u VIZITUAR

Qyteti i parë është kryesor në të gjitha shfaqjet dhe filmat tuaj të preferuar televiziv, frymëzimi pas këngëve dhe artit të panumërt dhe një nga destinacionet e famshme në botë.

Ndoshta nuk është çudi që kompania mediatike "Time Out" e ka emëruar qytetin e Nju Jorkut, si qytetin e tij më të mirë për vitin 2024.

"Time Out" anketoi rreth 20,000 banorë të qyteteve anembanë botës, së bashku me rrjetin e saj të shkrimtarëve dhe redaktorëve globalë, për të përpiluar përmbledhjen e fundit të qyteteve më të mira në botë.

Faktorët duke përfshirë skenat ushqimore të qyteteve, arkitekturën dhe ngjarjet kulturore janë marrë parasysh.

Qëllimi, sipas Time Out, është të ofrojë "frymëzimin për udhëtime", por edhe një "fotografi globale të jetesës në qytet".

Një numër i madh i muzeve të qytetit të Nju Jorkut dhe skena e tij e lulëzuar e teatrit u kontrolluan nga "Time Out" si arsyet pse qyteti amerikan zuri vendin e parë. 

Reputacioni global i NYC luajti gjithashtu një rol, qyteti u rendit si vendi ku banorët e tjerë të qyteteve botërore do të donin më shumë të zhvendoseshin.

LISTA E QYTETEVE MË TË MIRA NË BOTË PËR VITIN 2024: 

1. New York City, SHBA

2. Cape Town, Afrika e Jugut

3. Berlin, Gjermani

4. Londër, MB

5. Madrid, Spanjë

6. Mexico City, Mexico

7. Liverpool, MB

8. Tokio, Japoni

9. Romë, Itali

10. Porto, Portugali

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH