Globi

Lidh dy shtete Europiane, nis ndërtimi i rrugës më të gjatë nënujore dhe tunelit hekurudhor në botë

Shkruar nga Liberale

Lidh dy shtete Europiane, nis ndërtimi i rrugës më të

Tuneli hekurudhor nënujor që lidh Danimarkën dhe Gjermaninë do të zëvendësojë tragetin 45-minutësh me tren 7-minutësh

Punëtorët janë parë gjatë vizitës së mbretit të Danimarkës Frederik X, në kantierin e ndërtimit të tunelit Fehmarn Belt në ishullin Lolland, Danimarkë, 17 qershor 2024.

Tuneli Fehmarnbelt i Danimarkës do të shkurtojë kohën e udhëtimit midis Skandinavisë dhe Evropës Qendrore. Danimarka dhe Gjermania janë një hap më afër lidhjes me tunelin më të gjatë nënujor dhe hekurudhor në botë.

Mbreti danez Frederik X përuroi elementin e parë të një tuneli të ardhshëm 18 kilometra nën Detin Baltik të hënën. Ai do të lidhë Danimarkën jugore me Gjermaninë veriore dhe do të kontribuojë në tranzicionin e gjelbër të sektorit të transportit.

Lidhja Fehmarnbelt, e cila pritet të hapet në vitin 2029, do të shkurtojë gjithashtu udhëtimin nga kalimi aktual i trageteve prej 45 minutash në shtatë minuta me tren.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH