Globi

Tërmet i fuqishëm 7.6 ballë në Japoni, jepet alarmi për cunam

Shkruar nga Liberale
Tërmet i fuqishëm 7.6 ballë në Japoni, jepet alarmi për

Japonia goditet nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.6 ballë. Lëkundjet ishin në rajonin qendror.
Ndërkohë, autoritetet kanë lëshuar një paralajmërim për cunam.

Banorëve në zonën bregdetare Noto në prefekturën Ishikawa iu kërkua “të evakuoheshin menjëherë në tokë më të lartë”, tha transmetuesi kombëtar NHK.

NHK tha se valët deri në 5 metra kanë arritur në Noto. Autoritetet kanë lëshuar gjithashtu paralajmërime për cunami për prefekturat fqinje Niigata dhe Toyama, duke paralajmëruar se dallgët atje mund të arrijnë 3 metra.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH