Globi

LAJME JO REALE : Një vështrim në atë që NUK ndodhi këtë javë në botë por u shit sikur ndodhi

Shkruar nga Liberale

LAJME JO REALE : Një vështrim në atë që NUK ndodhi

Një përmbledhje e disa prej tregimeve dhe pamjeve vizuale më të njohura, por krejtësisht të pavërteta të javës. Asnjë nga këto nuk është e vërtetë, edhe pse ato u shpërndanë gjerësisht në mediat sociale.

Video e redaktuar për të bërë të duket se Biden u përpoq të ulej kur nuk kishte një karrige

PRETENDIM: Një video tregon presidentin Joe Biden duke u përpjekur të ulet në një karrige që nuk ishte aty gjatë një ceremonie në Normandi, Francë, në përkujtim të 80-vjetorit të D-Day.

FAKTET: Videoja, në të cilën karrigia e Biden është në pjesën më të madhe të dukshme qartë, është prerë përpara se presidenti të ulet. Pamjet e plota të ceremonisë tregojnë se presidenti shikon mbi supe karrigen e tij dhe ndalon para se të zbresë.

Ndërsa veteranët e Luftës së Dytë Botërore dhe udhëheqësit botërorë u mblodhën për të nderuar pushtimin e famshëm aleat të Francës së pushtuar nga nazistët, përdoruesit e mediave sociale shpërndanë videon e shkurtër për të çuar më tej një tregim të vazhdueshëm se Biden është i pafuqishëm.

Në video, Biden dhe presidenti francez Emmanuel Macron shtrëngojnë duart ndërsa qëndrojnë mes grave të tyre, zonjave të para Jill Biden dhe Brigitte Macron. Presidenti më pas shikon shkurt mbi shpatullën e tij të majtë, përkulet dhe rri pezull në atë pozicion ndërsa Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin shpallet si folësi i radhës i ngjarjes.

Përshtati për Liberale: ENKELEDA STAFA

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH