Globi

Kush janë vendet e para dhe të fundit në tokë që mirëpresin vitin e ri 2024?

Shkruar nga Liberale

Kush janë vendet e para dhe të fundit në tokë që

LONDËR– Nata e Vitit të Ri është një periudhë për njerëzit në të gjithë planetin për t’u takuar dhe për të festuar fundin e një viti dhe fillimin e një tjetri. Festat, fishekzjarrët dhe marrja e vendimeve për vitin e ardhshëm janë ndër festimet tradicionale të Vitit të Ri në shumë vende.

Ndërsa në tërësi festojmë fillimin e vitit 2024, po ashtu nuk e festojnë të gjithë njëkohësisht. Disa kombe e festojnë Vitin e Ri më shpejt se të tjerët.

Vendet që festojnë fillimisht Vitin e Ri

• Shumica e britanikëve përqendrohen te Australia si vendi i parë që shikon në Vitin e Ri, por kjo nuk është e vërtetë.
• Ishulli Kiritimati, i quajtur gjithashtu ishulli i Krishtlindjeve, dhe një linjë prej 10 ishujsh të tjerë më të pabanuar në Oqeanin Paqësor qendror do të jenë mirëpritja e parë për 2024-ën.
• Edhe pse ndodhet direkt në jug të Havait, ishulli Kiritimati do ta presë Vitin e Ri pothuajse një ditë të tërë më herët.
• Ata e gjejnë veten në Vitin e Ri ndërkohë që britanikët po pinë ende kafenë e mëngjesit në orën 10:00 GMT më 31 dhjetor.  • Në orën 11:00 GMT, ishulli i vogël i Paqësorit, Tonga, nis një vit të ri së bashku me Zelandën e Re dhe Samoan.

Ndërsa zonat kohore të njëpasnjëshme festojnë njëra pas tjetrës në të gjithë globin, ka gjithmonë një pjesë të tokës që vjen e fundit. Pjesa e fundit e tokës për të festuar vitin 2024 do të jetë Baker Island dhe Howland Island, të cilët do ta shohin Vitin e Ri në orën 12:00 GMT më 1 janar.

Kjo është koha kur bota do të mirëpresë vitin 2024, duke përdorur kohën e Londrës (GMT), sipas Business Standard:

31 dhjetor
• Ora 10:00 – Samoa dhe ishulli i Krishtlindjeve/Kiribati
• 10.15 – Zelanda e Re
• 12 pasdite – Fixhi dhe Rusia Lindore
• 13:00 – Australia Lindore (Melburn dhe Sydney)
• Ora 14:00 – Australia Qendrore (Brisbane, Darwin dhe Adelaide)
• 15:00 – Japonia, Koreja e Jugut dhe Koreja e Veriut
• 15:15 – Australia Perëndimore (Perth dhe Eucla)
• 16:00 – Kinë, Filipine, Singapor
• 17:00 – Tajlandë, Kamboxhia dhe Indonezia
• 17:30 – Myanmar dhe Ishujt Cocos
• 18:00 – Bangladesh
• 18.15 – Nepal
• 18.30 – Indi dhe Sri Lanka
• 19:00 – Pakistan
• 20:00 – Azerbajxhan
• 20.30 – Iran
• 21:00 – Turqia, Iraku, Kenia dhe Rusia Perëndimore
• 22:00 – Greqia, Rumania, Afrika e Jugut, Hungaria dhe qytetet e Evropës Lindore
• 23:00 – Gjermani, Francë, Itali, Algjeri, Belgjikë, Spanjë
• Mesnata – MB, Irlandë, Gana, Islandë, Portugali.

• 01:00 – Kepi Verde dhe Ishujt Spanjoll
• Ora 2 e mëngjesit – Brazili Lindor, Gjeorgjia Jugore dhe Ishujt Sandwich
• 03:00 – Argjentinë, rajone të mbetura në Brazil, Kili, Paraguaj
• 03:30 – Newfoundland dhe Labrador/Kanada
• Ora 4 e mëngjesit – Kanadaja Lindore, Bolivi, Puerto Riko
• Ora 5 e mëngjesit – Ora Standarde Lindore në SHBA – Nju Jork, Uashington, Detroit dhe Kubë
• Ora 6 e mëngjesit – Ora standarde qendrore në SHBA – Çikago
• Ora 7 e mëngjesit – Koha standarde malore në SHBA – Kolorado, Arizona
• 08:00 – Ora standarde e Paqësorit në SHBA – LA, Nevada
• 09:00 – Alaska dhe Polinezia Franceze
• Ora 10:00 – Hawaii, Tahiti dhe Cook Island
• 11:00 – Samoa Amerikane
• 12 pasdite – Baker Island, Howland Island.

Poll
SHQIPENGLISH