Globi

Kush është Mohammad Mokhber, politikani që e emërua president pas rrëzimit të helikopterit ku vdiq Raisi

Shkruar nga Liberale

Kush është Mohammad Mokhber, politikani që e emërua

Udhëheqësi suprem i Iranit emëroi zëvendëspresidentin e parë të vendit, Mohammad Mokhber, si president në detyrë të hënën, pasi presidenti Ebrahim Raisi vdiq në një aksident me helikopter në provincën e Azerbajxhanit Lindor.

Ajatollah Ali Khamenei e bëri njoftimin në një mesazh ngushëllimi që ai ndau për vdekjen e Raisit në aksidentin e së dielës. 

Si president i përkohshëm, Mokhber është pjesë e një këshilli prej tre personash, së bashku me kryetarin e parlamentit dhe kreun e gjyqësorit, që do të organizojë një zgjedhje të re presidenciale brenda 50 ditëve nga vdekja e presidentit.

I lindur më 1 Shtator 1955, Mokhber, ashtu si Raisi, shihet si i afërt me liderin suprem Ali Khamenei, i cili ka fjalën e fundit në të gjitha çështjet e shtetit. Mokhber u bë nënkryetar i parë në 2021 kur Raisi u zgjodh president.

Mokhber ishte pjesë e një ekipi zyrtarësh iranianë që vizituan Moskën në tetor dhe ranë dakord të furnizonin raketa tokë-tokë dhe më shumë dronë për ushtrinë ruse, thanë burimet për Reuters në atë kohë.

Ekipi përfshinte gjithashtu dy zyrtarë të lartë të Gardës Revolucionare të Iranit dhe një zyrtar nga Këshilli i Lartë i Sigurisë Kombëtare. 

Mokhber kishte qenë më parë kreu i Setad, një fond investimi i lidhur me liderin suprem.

Në vitin 2010, Bashkimi Evropian përfshiu Mokhber në një listë të individëve dhe subjekteve që po sanksiononte për përfshirje të supozuar në "aktivitete bërthamore ose raketore balistike". Dy vjet më vonë, e hoqi atë nga lista.

Në vitin 2013, Departamenti Amerikan i Thesarit shtoi Setad dhe 37 kompani që mbikëqyrte në listën e subjekteve të sanksionuara./Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH