Globi

Kremlini lëshon urdhër-arresti për ish-ministrin e Ukrainës, ja për çfarë e akuzojnë

Shkruar nga Liberale
Kremlini lëshon urdhër-arresti për ish-ministrin e Ukrainës,

Ministria e Punëve të Brendshme të Rusisë vendosi në listën e të kërkuarve ish-ministrin ukrainas të Mbrojtjes, Mykhailo Koval.

Kjo pasi Moska lëshoi ​​një urdhër për Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, ish-Presidentin Petro Poroshenko dhe Komandantin e Forcave Tokësore të Ukrainës Alexander Pavlyuk.

Sipas bazës së të dhënave të MUP-it rus, Koval kërkohet për një vepër penale, por akuzat specifike nuk janë specifikuar, raporton TASS.

Theksojmë se Koval ishte ushtrues detyre i Ministrit të Mbrojtjes së Ukrainës nga 25 mars deri më 3 korrik 2014, dhe ishte gjithashtu Zëvendës Sekretar i Këshillit për Sigurinë Kombëtare dhe Mbrojtjen e Ukrainës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH