Globi

Kopertina e revistës 'TIME'/ Nëse fiton Donald Trump

Shkruar nga Liberale

Kopertina e revistës 'TIME'/ Nëse fiton Donald Trump

Pjesa më e madhe e mbulimit të garës presidenciale të vitit 2024 ka qenë për të ardhmen e demokracisë amerikane - dhe mbi arsye të mira, duke pasur parasysh refuzimin e Trump për të njohur humbjen e tij në 2020 dhe sulmin pasues nga mbështetësit e tij në Kapitol. Gjyqet e vazhdueshme penale të Trump në Manhattan dhe betejat e tij të ardhshme ligjore kanë tërhequr më tepër vëmendje nga propozimet specifike të politikave dhe prioritetet për kandidatin Trump.

Por këto prioritete janë në fund të fundit ato që do të përcaktojnë politikën e kombit, nëse ai fiton. TIME ia ka dedikuar artikullin kryesor të javës intervistës me Donald Trump dhe një duzinë prej këshilltarëve dhe të besuarve të tij më të afërt me një kuptim të qartë të një axhende që do të riformonte presidencën dhe jetën amerikane. Kaq shumë për Trump mund të duken të pandryshuara që kur ai njoftoi për herë të parë kandidaturën e tij.

Në dekadën e fundit, shumë nga republikanët e mbetur në Kongres, të cilët kundërshtuan pjesët kryesore të axhendës së Trump, janë larguar nga zyra për t'u zëvendësuar nga besnikët e Trump. Fushata e tij, të paktën sot, duket më kompetente dhe kohezive se ajo që e solli atë në pushtet në 2016. Ndërsa gjykatat luajtën një rol të rëndësishëm në përmbysjen e disa prej përpjekjeve të Trump kur ai ishte në Shtëpinë e Bardhë, ai dhe udhëheqësi i shumicës në Senat, Mitch McConnell furnizoi gjyqësorin me qindra gjyqtarë të rinj, të cilët në përgjithësi kanë më shumë gjasa të vendosin në favor të tij sesa ata që u zëvendësuan. Trump na thotë se "nuk do të ndihej mirë" për të punësuar dikë për administratën e tij që pranon se Biden fitoi. Nëntë vitet e fundit kanë dëshmuar një lulëzim të operativëve dhe organizatave të pozicionuara më mirë për të ofruar mbështetje intelektuale, ligjore dhe financiare për një mandat të dytë të Trump. Në mënyrë të ngjashme, siç na tha Trump, ai mendon se ka një kuptim më të mirë se si të mobilizojë Uashingtonin për të zbatuar vizionin e tij. Ndërsa anëtarët e parë të administratës Trump mund të mos kenë qenë një ekip rivalësh, shumë pozicione në administratë, si dhe figurat kryesore të Shtëpisë së Bardhë të Trump kanë origjinën nga rajone të Partisë Republikane të ndryshme nga zona e tij. Trump na thotë se nuk do ta bëjë më atë gabim.

Trump është ulur me gazetarët e TIME rregullisht për intervista të gjera që kur njoftoi se do të kandidonte për President në 2015.

Gjashtë muaj nga zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, Trump është i pozicionuar më mirë për të fituar Shtëpinë e Bardhë se në çdo moment në secilën prej fushatave të tij të mëparshme. Ai kryeson ndaj Joe Biden me diferenca të pakta në shumicën e sondazheve, përfshirë në disa nga shtatë shtetet e lëkundura që mund të përcaktojnë rezultatin. Por nuk shkova ta pyesja për zgjedhjet, për turpin që pasoi ato të fundit, apo se si ai u bë më parë presidenti amerikan dhe ndoshta i ardhshëm që përballet me një gjyq penal. “Doja të dija se çfarë do të bënte Trump nëse fitonte një mandat të dytë, për të dëgjuar vizionin e tij për kombin, me fjalët e tij”, thotë gazetari i Time.

Ajo që doli në dy intervista me Trump dhe bisedat me më shumë se një duzinë nga këshilltarët dhe të besuarit e tij më të afërt, ishin skicat e një presidence perandorake që do të riformësonte Amerikën dhe rolin e saj në botë. Për të kryer një operacion deportimi të krijuar dhe për të larguar më shumë se 11 milionë njerëz nga vendi, Trump tha se, do të ishte i gatshëm të ndërtonte kampe ndalimi emigrantësh dhe të vendoste ushtrinë amerikane, si në kufi ashtu edhe në brendësi. Ai do të lejojë shtetet të monitorojnë shtatzënitë e grave dhe të ndjekin penalisht ata që shkelin ndalesat e abortit. Ai, sipas gjykimit të tij personal, do të mbante fondet e përvetësuara nga Kongresi, sipas këshilltarëve të lartë. Do të ishte i gatshëm të shkarkonte një prokuror amerikan i cili nuk zbaton urdhrin e tij për të ndjekur penalisht dikë, duke thyer një traditë të zbatimit të pavarur të ligjit që daton që nga themelimi i Amerikës. Ai po mendon për faljet për secilin prej mbështetësve të tij të akuzuar për sulmin ndaj Kapitolit të SHBA më 6 janar 2021, më shumë se 800 prej të cilëve janë pranuar fajtorë ose janë dënuar nga një gjykatë. Ai mund të mos i vinte në ndihmë një aleati të sulmuar në Evropë ose Azi nëse do të ndjente se ai vend nuk po paguante mjaftueshëm për mbrojtjen e tij. Ai do të shkatërronte shërbimin civil të SHBA-së, do të vendoste Gardën Kombëtare në qytetet amerikane, siç e sheh të arsyeshme, do të mbyllte zyrën e gatishmërisë ndaj pandemisë në Shtëpinë e Bardhë dhe do të plotësonte administratën e tij me bashkëpunëtorë që mbështesin pohimin e tij të rremë se zgjedhjet e 2020 ishin vjedhur.

Trump mbetet i njëjti, me të njëjtat synime dhe ankesa. Por personalisht, nëse ka ndonjë gjë, ai shfaqet më i sigurt dhe akoma më i sigurt. "Kur arrita për herë të parë në Uashington, njihja shumë pak njerëz," thotë ai. “Më duhej të mbështetesha te njerëzit.”

Trump është zotuar gjithashtu të emërojë një "prokuror special të vërtetë" për të ndjekur Biden. “Nuk do të doja ta lëndoja Bidenin,” më thotë ai. "Kam shumë respekt për zyrën." Disa sekonda më vonë, megjithatë, ai thotë se fati i Biden mund të lidhet me një vendim të ardhshëm të Gjykatës së Lartë nëse presidentët mund të përballen me ndjekje penale për akte të kryera në detyrë. “Nëse ata thanë se një president nuk merr imunitet”, thotë Trump, “atëherë Biden, jam i sigurt, do të ndiqet penalisht për të gjitha krimet e tij”. (Biden nuk është akuzuar për asgjë, dhe një përpjekje republikane e Dhomës së Përfaqësuesve për ta fajësuar atë nuk ka arritur të zbulojë prova të ndonjë krimi apo kundërvajtjeje, të lartë apo të ulët.)

Synimi i Trump për të rindërtuar marrëdhëniet e Amerikës jashtë vendit mund të jetë po aq i rëndësishëm. Që nga themelimi i saj, SHBA-ja ka kërkuar të ndërtojë dhe të mbajë aleanca të bazuara në vlerat e përbashkëta të lirisë politike dhe ekonomike. Trump merr një qasje shumë më transaksionale ndaj marrëdhënieve ndërkombëtare sesa paraardhësit e tij, duke shprehur përbuzje për atë që ai i sheh si miq të lirë dhe vlerësim për liderët autoritarë si presidenti Xi Jinping i Kinës, kryeministri Viktor Orban i Hungarisë ose ish-presidenti Jair Bolsonaro i Brazilit.

Kjo është një arsye pse aleatët tradicionalë të Amerikës u tmerruan kur Trump tha kohët e fundit në një tubim fushate se Rusia mund të “bëjë çfarëdo dreqin që do” ndaj një vendi të NATO-s që ai beson se nuk shpenzon mjaftueshëm për mbrojtjen kolektive. Kjo nuk ishte një shaka e kotë, më thotë Trump. “Nëse nuk do të paguani, atëherë jeni vetëm”, thotë ai. Trump ka thënë prej kohësh se aleanca ushtarake po shkatërron SHBA-në. Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg vlerësoi kërcënimin e mandatit të parë të Trump për t'u tërhequr nga aleanca me nxitjen e anëtarëve të tjerë për të shtuar më shumë se 100 miliardë dollarë në buxhetet e tyre të mbrojtjes.

Por një NATO e pasigurt ka të ngjarë të jetë po aq në dobi të Rusisë, sa edhe të Amerikës. Pushtimi i Ukrainës në vitin 2022 i Presidentit Vladimir Putin duket për shumë njerëz në Evropë dhe SHBA si një provë e vizionit të tij më të gjerë për të rindërtuar perandorinë sovjetike. Nën Biden dhe një Kongres dypartiak, SHBA ka dërguar më shumë se 100 miliardë dollarë në Ukrainë për t'u mbrojtur. Nuk ka gjasa që Trump të japë të njëjtën mbështetje për Kievin. Pasi Orban vizitoi Mar-a-Lago në mars, ai tha se Trump "nuk do t'i jepte asnjë qindarkë" Ukrainës. "Unë nuk do të jepja nëse Evropa nuk fillon të na barazojë," tha Trump në intervistën tonë. “Nëse Europa nuk do të paguajë, pse duhet të paguajmë ne? Ata janë shumë më të prekur. Ne kemi një oqean mes nesh. Ata nuk e bëjnë.”

Trump historikisht ka hezituar të kritikojë apo të përballet me Putinin. Ai mbajti anën e autokratit rus mbi komunitetin e tij të inteligjencës kur pohoi se Rusia ndërhyri në zgjedhjet e vitit 2016. Edhe tani, Trump përdor Putinin për qëllimet e tij politike. Kur e pyeta Trumpin pse nuk ka bërë thirrje për lirimin e gazetarit të Wall Street Journal, Evan Gershkovich, i cili është mbajtur padrejtësisht me akuza të rreme në një burg në Moskë për një vit, Trump thotë: "Mendoj se kam shumë gjëra të tjera dhe jam duke punuar.” Gershkoviç duhet të lirohet, shton ai, por dyshon se kjo do të ndodhë përpara zgjedhjeve. “Raporteri duhet të lirohet dhe ai do të lirohet”, më thotë Trump. “Nuk e di nëse ai do të lirohet nën Biden. Unë do ta liroj atë.”

‘Aleatët aziatikë të Amerikës, si ata evropianë, mund të jenë më vete nën Trump. Ministri i Jashtëm i Tajvanit kohët e fundit tha se ndihma për Ukrainën ishte kritike për të penguar Xi-në nga pushtimi i ishullit. Udhëheqësit e Kinës komuniste “duhet të kuptojnë se gjëra të tilla nuk mund të bëhen të lehta”, thotë Trump, por ai nuk pranon të thotë nëse do të vinte në mbrojtje të Tajvanit.

Këto obsesione mund ta shtyjnë edhe një herë kombin në prag të krizës. Trump nuk e hedh poshtë mundësinë e dhunës politike rreth zgjedhjeve. “Nëse nuk fitojmë, e dini, varet,” thotë ai për TIME. "Gjithmonë varet nga drejtësia e zgjedhjeve." Kur e pyes se çfarë donte të thoshte kur pretendoi pa bazë në Truth Social se zgjedhjet e vjedhura “lejon përfundimin e të gjitha rregullave, rregulloreve dhe neneve, madje edhe atyre që gjenden në Kushtetutë”, Trump u përgjigj duke mohuar se e kishte thënë atë. Më pas ai u ankua për çështjen gjyqësore "të frymëzuar nga Biden" me të cilën përballet në Nju Jork dhe sugjeroi se "fashistët" në qeverinë e Amerikës ishin kërcënimi më i madh i saj. “Mendoj se armiku nga brenda, në shumë raste, është shumë më i rrezikshëm për vendin tonë sesa armiqtë e jashtëm të Kinës, Rusisë dhe të tjerëve të ndryshëm”, më thotë ai.

Në fund të bisedës, i kërkoj Trump të shpjegojë një koment tjetër shqetësues që bëri: se ai dëshiron të jetë diktator për një ditë. Deklarata erdhi në Fox News me Sean Hannity, i cili i dha Trumpit një mundësi për të zbutur shqetësimet se ai do të shpërdoronte pushtetin në detyrë ose do të kërkonte hakmarrje ndaj kundërshtarëve politikë. Trump tha se nuk do të ishte diktator – “përveç ditës së parë”, shtoi ai. “Unë dua të mbyll kufirin dhe dua të bëj shpime, shpime, shpime.”

Trump thotë se vërejtja “u tha me shaka, me shaka, me sarkazëm”. Ai e krahason atë me një moment famëkeq nga fushata e vitit 2016, kur inkurajoi rusët të hakojnë dhe nxjerrin emailet e Hillary Clinton. Në mendjen e Trump, media i bëri bujë edhe ato komente. Por rusët nuk bënin shaka: mes shumë përpjekjeve të tjera për të ndikuar në ushtrimin thelbësor të demokracisë amerikane atë vit, ata hakuan serverët e Komitetit Kombëtar Demokratik dhe shpërndanë emailet e tij përmes WikiLeaks.

Pavarësisht nëse ai po tallej apo jo për t'i dhënë fund eksperimentit tonë 248-vjeçar në demokraci, unë e pyes: A nuk e kupton pse shumë amerikanë i shohin këto fjalë për diktaturën si në kundërshtim me parimet tona më të dashura? Trump thotë jo. Krejt e kundërta, këmbëngul ai. "Unë mendoj se shumë njerëzve u pëlqen."

Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH