Globi

Kompania që hapi “kantierin e vdekjes” në Brazil gjobitet me 48 mln $ gjobë

Shkruar nga Liberale

Kompania që hapi “kantierin e vdekjes”  në Brazil gjobitet

 

Një gjykatë në Brazil ka gjobitur zyrtarët lokalë dhe kompanitë e ndërtimit me 48 milionë dollarë për një shembje në një kantier ndërtimi në Sao Paulo që hapi një vrimë prej 2200 metrash katrorë dhe vrau shtatë kalimtarë.

Aksidenti ndodhi në vitin 2007, dhe gropa e madhe shkatërroi shtëpitë dhe automjetet përreth, raporton BBC.


Shembja ndodhi ndërsa punëtorët e ndërtimit po gërmonin një tunel për të zgjeruar sistemin e metrosë në lagjen e Piñeros.


Gjykatësi Marcos de Lima Porta tha se kolapsi ishte shkaktuar nga “neglizhenca” dhe “aktet e rrezikshme”.

Ata që ishin përgjegjës për projektin e ndërtimit injoruan paralajmërimet e ekspertëve, duke thënë se duhej një strukturë mbështetëse “urgjente” në tunel dhe punoi shumë shpejt për të fituar kohë, tha gjyqtari, siç raportohet nga media braziliane “O Globo”.

Ish-presidenti i sistemit të metrosë në São Paulo dhe një inspektor ndërtimi janë në mesin e gjashtë personave që duhet të paguajnë dëmet, si dhe gjashtë kompani.

Një nga punëtorët vdiq në vitin 2018, por një gjykatës urdhëroi që trashëgimtarët e tij të paguanin gjobën.

Ndër të tjera, vrima shkatërroi një minibus dhe shtatë shtëpi dhe 200 persona u detyruan të zhvendoseshin.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH