Globi

Kim Jong Un ndjek stërvitjet ushtarake me limuzinën ruse "Aurus" të dhuruar nga Putini

Shkruar nga Liberale

Kim Jong Un ndjek stërvitjet ushtarake me limuzinën ruse

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, u shfaq sot në publik në makinën që ia dhuroi presidenti rus, Vladimir Putin si "provë e qartë" e forcimit të miqësisë midis dy vendeve, raportoi media shtetërore të shtunën.

Pheniani dhe Moska kanë krijuar lidhje më të ngushta që kur Kim u takua me Putinin në Rusi në shtator dhe u zotua të thellojnë marrëdhëniet ushtarake. Ata mohojnë akuzat perëndimore se Koreja e Veriut po furnizon Rusinë me predha artilerie dhe raketa të përdorura në pushtimin e Ukrainës nga Putini.

Udhëtimi i Kim të premten në limuzinën ruse Aurus është "dëshmi e qartë e miqësisë DPRK-Rusi, e cila po zhvillohet në një mënyrë gjithëpërfshirëse në një fazë të re të lartë". Kështu deklaroi motra e liderit Kim Yo Jong, sipas medias shtetërore KCNA. 

Kim Jong Un mbikëqyri stërvitjet e luftës ajrore të premten dhe kërkoi përgatitje "realiste" për luftim, tha KCNA, pas stërvitjeve të përbashkëta vjetore që përfshinin Korenë e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara të përfunduara këtë javë.

"Vetëm trajnimi real që lidhet drejtpërdrejt me luftën mund t'i përgatisë ushtarët si luftëtarë të vërtetë luftarakë," tha Kim, sipas KCNA.

Stërvitjet e përbashkëta Koreja e Jugut-SHBA ishin të parat që kur Pheniani në anuloi në Nëntor një pakt ushtarak ndër-korean të vitit 2018 që synonte uljen e tensioneve.

Kim gjithashtu mori pjesë në ceremoninë e hapjes së një ferme serë të premten, tha KCNA. Fotot treguan vajzën e Kim-it, Ju Ae, duke marrë pjesë në stërvitjet dhe ceremoninë e hapjes.

Poll
SHQIPENGLISH