Globi

Kapet pa patentë, policia i sekuestron 103-vjeçares makinën me karotrec, reagimi i saj pas ngjarjes: Nuk më ndalni dot!

Shkruar nga Liberale
Kapet pa patentë, policia i sekuestron 103-vjeçares makinën me

 

Ajo qarkullonte natën vonë, me makinë, pa sigurim dhe me patentë të skaduar. Për këtë arsye, Giuseppina Molinari, 103 vjeç, u ndalua dhe u gjobit nga policia pasi kaloi një mbrëmje të gëzuar në shtëpinë e punëtorëve në Bondeno (Ferrara) ku kishte takuar disa miq.

“Do të marr skuterin se dua të jem e pavarur por tani po shkoj me biçikletë: nuk dua të heq dorë nga miqësitë e mia” tha “Giose” (siç e thërrasin miqtë e saj).

Në orën 01:00 të pasdites së së hënës 11 mars, një qytetar ka denoncuar në polici një makinë të bardhë që lëvizte në mënyrë të rrezikshme në Piazza della Repubblica. Patrulla e gjurmoi dhe e ndaloi dhe pasi panë dokumentin me datëlindjen e saj (1920) kuptuan se gruaja ishte ngatërruar dhe kishte marrë disa herë të njëjtën rrugë.

Më pas nga hetimet rezultoi se gruaja nuk kishte sigurim dhe leje drejtimi të skaduar dhe për rrjedhojë iu vendosën gjobat e parashikuara nga Kodi i Autostradës. Makina është marrë me kamion tërheqës dhe ajo është dërguar në shtëpi.

Megjithatë, zonja e moshuar nuk ndalet dhe ka deklaruar se është e gatshme të përdorë mjete të tjera transporti.

“Dua të ruaj rrjetin tim të miqve dhe dua të jem e pavarur në angazhimet e mia” këmbëngul gruaja.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH