Globi

Kancelari Olaf Scholz përgatitet të presë Rishi Sunak në Berlin! Gjermania i kërkon Britanisë të rritë shpenzimet për mbrojtjen

Shkruar nga Liberale

Kancelari Olaf Scholz përgatitet të presë Rishi Sunak në

Kërcënimi rus duket i madh, ndërsa kancelari gjerman Olaf Scholz përgatitet të mirëpresë kryeministrin britanik, Rishi Sunak në Berlin.

Sunak vazhdimisht ka bërë thirrje për më shumë shpenzime të mbrojtjes nga brenda Partisë së tij Konservatore, në Mbretërinë e Bashkuar.

E ndërsa kryeministri nis një vizitë zyrtare jashtë shtetit ai ka të ngjarë të dëgjojë të njëjtin mesazh nga një prej aleatëve më të shquar të Mbretërisë së Bashkuar.

Sunak viziton Gjermaninë për herë të parë si kryeministër të martën, ku do të takohet me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, që pritet të kërkojë garanci të qarta për shpenzimet e mbrojtjes britanike pas dekadash shkurtimesh reale.

Vetëm dy vite më parë do të ishte e paimagjinueshme që Gjermania të ishte në gjendje të nxiste Britaninë për të rritur shpenzimet ushtarake.

Por pas pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, Berlini është vendosur të përmbushë objektivin e tij të NATO-s, për të shpenzuar 2 për qind të PBB-së për mbrojtjen.

Angazhimet e Gjermanisë për armët ndaj luftës tani janë pothuajse dyfishi i madhësisë së Britanisë, dhe Scholz e ka bërë zakon në muajt e fundit të nxisë fqinjët e tij evropianë që në mënyrë të ngjashme të rrisin kontributet e tyre në fuqinë e zjarrit të kontinentit.

Nga ana e tij, Sunak ka një aspiratë të deklaruar për të rritur shpenzimet e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar në 2.5 për qind të PBB-së, një rritje prej 9 miliardë paund në vit në nivelet aktuale, por nuk ka paraqitur asnjë plan real se si dhe kur mund të ndodhë kjo./ përgatiti A.Mënalla: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH