Globi

KALENDARI HISTORIK/ Nga vdekja e Aleksandër Fleming te lindja e Azem Hajdarit

Shkruar nga Liberale

KALENDARI HISTORIK/ Nga vdekja e Aleksandër Fleming te lindja e Azem

1922 – Lind në Stamboll, Cornelius Castoriadis. Castoriadis, ishte një filozof, grek-frëng, kritik shoqëror, ekonomist, psikoanalist, autor i Institucionit Imagjinar të Shoqërisë dhe bashkëthemelues i grupit Socialisme Barbarie. Shkrimet e tij mbi autonominë dhe institucionet sociale kanë qenë me ndikim në të dy qarqet akademike dhe aktiviste. Ai konsiderohet si një nga sociologët më të mirë grekë të kohëve modern.

1955 – Vdes në moshën 73 vjeçare, Alexandër Fleming. Fleming, ishte një biolog skocez, mjek, dhe farmakolog. Zbulimet e tij më të njohura janë lizozima e enzimës në 1923 dhe substanca e parë antitotike në botë benzylpenicillin (Penicillin G) nga notatum Penicillium në 1928. Për të cilën ai ndau Çmimin Nobel në Fiziologji dhe Mjekësi në 1945 me Howard Florey dhe Ernst Boris Chain.

1963 – Lindi në Tropojë, Azem Hajdari, lideri i lëvizjes studentore 1990-91 që çoi drejt rënies së regjimit komunist në Shqipëri. Në vitin 1995, diplomohet në Fakultetin Juridik të Universitetit të Tiranës. Më tej u bë një politikan i Partisë Demokratike të Shqipërisë. Ai simbolizon nisjen e periudhës demokratike në Shqipëri. Ka qenë deputet i Kuvendit shqiptar dhe kryetar i Komisionit Parlamentar të Mbrojtjes. Më 2 tetor “1998”, Hajdari e nderuan pas vdekjes me titullin “Qytetar Nderi i Tiranës”, Presidenti i Shqipërisë, Alfred Moisiu, në vitin 2002 dekoroi Azem Hajdarin me Urdhrin “Nderi i Kombit” dhe më 2007 u dekorua me Dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” nga Presidenti Bamir Topi. Në nder të Hajdarit dhe Besim Çerës u ngrit një monument në vendin ku u vranë.

1977 – Ndodh rrethimi Hanafit. Më shumë se 130 pengje të mbajtura në Washington, D.C. nga muslimanët Hanafi janë liruar pasi ambasadorët nga tre kombe islamike bashkohen në negociata. Sulmuesit u drejtuan nga Hamaas Abdul Khaalis, i cili dëshironte të tërhiqte vëmendjen për vrasjen e familjes së tij në 1973. Ata, vranë gazetaren e radios, Maurice Williams. Pas 39 orësh, terroristët u dorëzuan dhe të gjitha pengjet u lanë të lire.

1981 – Qindra studentë shqiptarë të Kosovës, protestojnë në Universitetin e Prishtinës në Kosovë, në atë kohë pjesë e Jugosllavisë, për t’i dhënë republikës së tyre më shumë të drejta politike. Protestat më pas u bënë një lëvizje mbarëkombëtare. Demostratat për liritë dhe të drejtat e njeriut në Kosovë, u shtypën egërsisht, nga trupat ushtarake dhe policore jugosllave.

1983 – Pakistani zhvillon me sukses një provë të ftohtë të një arme bërthamore. Kjo provë bërthamore, u quajt, Projekti 706. Në të njëjtën kohë, shkencëtarët dhe inxhinierët pakistanezë të teknologjisë bërthamore fituan ekspertizë në përdorimin e plutoniumit të shkallës së reaktorit dhe prodhuan me sukses plutoniumin e shkallës së armëve nga fillimi i viteve 1980.

1990 – Lituania, shpall pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik. Kjo ishte një deklaratë e pavarësisë nga Lituania e miratuar më 11 mars 1990, e nënshkruar nga të gjithë anëtarët e Këshillit të Republikës së Lituanisë i udhëhequr nga Sajudis. Akti theksoi restaurimin dhe vazhdimësinë ligjore të periudhës ndërluftuese të Lituanisë, e cila u pushtua nga BRSS dhe humbi pavarësinë në qershor 1940.

2004 – Në kryeqytetin spanjoll, Madrid, ndodh shpërthimi në stacionin qëndror të trenit. Si pasojë e këtij akti terrorist, mbetën të vdekur afro 200 persona, si dhe u plagosën mbi 500 të tjerë. Bombardimet përbënin sulmin më vdekjeprurës terrorist të kryer në historinë e Spanjës dhe më vdekje prurjen në Evropë që nga bombardimet e vitit 1988 të Pan Am Flight 103 mbi Lockerbie, Skoci. Ky sulm u mor përsipër nga Al Qaeda.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH