Globi

KALENDARI HISTORIK/ Nga Puçi Algjerian i organizuar nga gjeneralët francezë tek vdekja e Konstantinos Karamanlis

Shkruar nga Liberale

KALENDARI HISTORIK/ Nga Puçi Algjerian i organizuar nga gjeneralët

1920 – Asambleja e Madhe Kombëtare e Turqisë, është themeluar në Ankara. Kuvendi denoncon qeverinë e Sulltan Mehmed VI dhe shpall përgatitjen e një kushtetute të përkohshme. Parlamenti ishte thelbësor në përpjekjet e Mareşal Mustafa Kemal Ataturk, Presidenti i 1-të i Republikës së Turqisë dhe kolegëve të tij për të themeluar, një shtet të ri nga mbetjet e Perandorisë Osmane.

1928 – Lind në Santa Monica, Shirley Temple. Temple, ishte një aktore amerikane, këngëtare, kërcimtare, biznesmene dhe diplomate e cila, ishte vizatimi numër një në kutinë e Hollywood-it si aktore për fëmijë nga viti 1935 deri në vitin 1938. Më pas, ajo u emërua ambasadore e Shteteve të Bashkuara në Gana dhe në Çekosllovaki, dhe gjithashtu shërbeu si Shef i Protokollit të Shteteve të Bashkuara.

1951 – Gazetari amerikan William N. Oatis arrestohet për spiunazh nga qeveria komuniste e Çekosllovakisë. Oatis po punonte si shefi i Byrosë së AP në Pragë, kur u arrestua. I torturuar ai, iu nënshtrua marrjeve në pyetje të vazhdueshme për 42 orë. Oatis nënshkroi një deklaratë duke rrëfyer për akuzën e spiunazhit. Ai u lirua na burgu vetëm pas vdekjes së Stalinit dhe Gottwaldit në vitin 1953.

1961 – Ndodh Puçi Algjerian i organizuar nga gjeneralët francezë. Puçi Algjerian, ishte një grusht shteti i dështuar që synonte të detyronte Presidentin Francez Charles de Gaulle të mos braktisni Algjerinë Franceze, së bashku me komunitetin rezident evropian dhe muslimanët pro-francezë. Ai u organizua nga gjeneralët Maurice Challe, Edmond Johaud, Andre Zeller, dhe Raoul Sallan. Në këtë puç mbeti i vrarë aksidentalisht një ushtar francez.

1967 – Programi hapësinor sovjetik Soyuz 1, është nisur në orbitë në një fluturim hapësinor i drejtuar që transportonte Astronautin Vladimir Komarov. Fluturimi ishte përplasur me çështje teknike, dhe Komarov u vra kur moduli i zbritjes u rrëzua në tokë për shkak të një dështimi parashute. Kjo ishte fataliteti i parë gjatë fluturimit në historinë e fluturimit në hapësirë.

1993 – Eritreasit votojnë me shumicë për pavarësinë nga Etiopia në një referendum të monitoruar nga Kombet e Bashkuara. Në këtë referendum popullor morën pjesë 1.2 milionë qytetarë eritreas dhe votimi në favor të pavarësisë së vendit të vogël dhe të varfër afrikano-lindor do të shkonte në 100 përqind. Eritrea më parë, kishte kaluar një luftë të përgjakshme prej tre dekadash me Etiopinë, konflikt në të cilin kishin humbur jetën me mijëra civilë.

1998 – Vdes në moshën 91 vjeçare, Konstantinos Karamanlis. Karamanlis, ishte  katër herë kryeministër i Greqisë, dhe dy herë President i Republikës së Tretë Greke. Ai, ishte gjithashtu  dhe një figurë thelbësore e politikës Greke, karriera politike e të cilit përshkoi gjysmën e dytë të shekullit të 20-të. Nipi i tij Kostas Karamanlis u bë më vonë drejtuesi i partisë Demokracia e Re dhe Kryeministri i Greqisë nga 2004 deri në 2009.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH