Globi

Jasmin Paris, GRUAJA e parë që fitoi GARËN rraskapitëse të Maratonës Barkley, vrapoi për 60 orë

Shkruar nga Liberale

Jasmin Paris, GRUAJA e parë që fitoi GARËN rraskapitëse

Një atlete britanike ka bërë histori duke u bërë gruaja e parë që përfundon një nga maratonat më të vështira në botë.

Jasmin Paris nga Midlothian përfundoi Maratonën Barkley në Tenesi me vetëm një minutë e 39 sekonda pa ndërprerjen prej 60 orësh.

Mijëra mbështetës e ndoqën garën në rrjetet sociale teksa ajo bëri përfundimin e saj të garës.

Jasmin Paris, GRUAJA e parë që fitoi GARËN rraskapitëse

Ajo ishte aq e rraskapitur sa u rrëzua në tokë pasi mbaroi garën e cila është frymëzuar nga një arratisje e famshme nga burgu. Kursi, në Frozen Head State Park, ndryshon çdo vit, por mbulon 100 milje duke përfshirë 60,000 këmbë ngjitje dhe zbritje - rreth dyfishi i lartësisë së malit Everest.

Vetëm 20 njerëz kanë arritur ndonjëherë në fund të garës brenda 60 orëve të caktuara që kur u zgjat në 100 milje në 1989.

40-vjeçares iu desh të lundronte nëpër terrene ekstreme dhe shpesh pa shtigje, duke vazhduar të vraponte gjatë natës.

Jasmin Paris, GRUAJA e parë që fitoi GARËN rraskapitëse

Fotot tregojnë këmbët e saj të gërvishtura nga shtytja nëpër shkurre të mprehta dhe ecja në pyll të dendur në shpatet e pjerrëta.

Në një intervistë më herët ajo ka thënë: “Maratona e Barkley-t është një sfidë vërtet unike dhe ideja për ta drejtuar atë është rritur tek unë vitet e fundit.
Ndjej një përzierje eksitimi dhe nervash. E di që do të jetë shumë e vështirë, ndoshta e pamundur, por në të njëjtën kohë kjo është ajo që më bën të dëshiroj ta drejtoj atë."

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH