Globi

Japonia ngre komisionin e veçantë për të hetuar “UFO”-t! Alienë apo dronë spiunazhi po fluturojnë mbi ishull?

Shkruar nga Liberale

Japonia ngre komisionin e veçantë për të hetuar

Ligjvënësit japonezë po planifikojnë të krijojnë një grup dypartiak brenda parlamentit të vendit, që synon të ndryshojë qasjen e qeverisë për hetimin e shfaqjeve të fenomeneve anormale të paidentifikuara (UAP), termi zyrtar për ato që u përshkruan më parë si UFO, raportuan mediat japoneze këtë javë.

Sipas raporteve që citojnë deklaratën e themelimit të panelit, ajo do të quhet “Lidhja e anëtarëve të dietës” për sqarimin e fenomeneve anormale të paidentifikuara nga një perspektivë e sigurisë kombëtare.’

Anëtarët e grupit besojnë se disa UAP mund të jenë armë ose drone spiunazhi që përdorin teknologji të avancuar dhe për këtë arsye mund të përbëjnë një kërcënim për sigurinë kombëtare, thonë mediat lokale.

Grupi thuhet se ka në plan të nxisë legjislacionin parlamentar që synon gjurmimin dhe hetimin e UAP-ve.

Në një konferencë shtypi të premten, kryesekretari i kabinetit japonez Yoshimasa Hayashi konfirmoi planet e ligjvënësve për të krijuar panelin.

Puna e grupit do të nisë zyrtarisht më 6 qershor, datë e mbledhjes së themelimit.

Paneli thuhet se do të përfshijë një numër politikanësh të lartë japonezë, duke përfshirë Yasukazu Hamada, kreun e çështjeve parlamentare për Partinë Liberal Demokratike në pushtet, Shinjiro Koizumi, ish-ministrin e mjedisit dhe ish-ministrin e mbrojtjes Shigeru Ishiba.

Poll
SHQIPENGLISH