Globi

Ish-presidenti rus kërcënon Ukrainën me armë bërthamore: Nëse kundërofensiva e tyre do ketë sukses…

Shkruar nga Liberale

Ish-presidenti rus kërcënon Ukrainën me armë

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev iu referua edhe një herë armëve bërthamore në kontekstin e sulmeve ruse ndaj Ukrainës. “Ato që u përdorën, siç dihet, ishin mjete të ndryshme transporti me koka të ndryshme. Përveç bërthamore, tani për tani”, tha Medvedev.

Duke folur në një takim të Komitetit Ushtarak dhe të Mbrojtjes të Rusisë, Medvedev i karakterizoi sulmet e fundit, në të cilat u vranë më shumë se 30 civilë në Kiev, për shembull, si “sulme kundër objektivave ushtarake”.

Medvedev, i cili është nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, vazhdoi me një mesazh Telegram që paralajmëronte Kievin kundër përpjekjeve të tij për të përdorur raketa perëndimore me rreze më të gjatë kundër bazave të lëshimit të raketave në tokën ruse.

Veprime të tilla nuk do të konsideroheshin “mbrojtje legjitime, por një justifikim i drejtpërdrejtë dhe i qartë për përdorimin e armëve bërthamore kundër një vendi të tillë”, shkroi Medvedev në postimin e tij.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH