Globi

Ish-kryeministrja britanike Theresa May: S'isha e sigurtë nëse Trump do të qëndronte në NATO, ka thënë gjëra kontradiktore

Shkruar nga Liberale

Ish-kryeministrja britanike Theresa May: S'isha e sigurtë nëse

Ish-presidenti i "paparashikueshëm" i SHBA-së, Donald Trump, do ta bënte edhe aleatin më të afërt amerikan, Britaninë, të hamendësonte se çfarë planifikonte të bënte në lidhje me NATO-n.

Kështu u shpreh të premten ish-kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May.

Duke folur me një grup mbështetësish të Partisë Konservatore në Milton Keynes, May kujtoi takimin e saj të parë me Trump në vitin 2017, në të cilin NATO ishte tashmë në krye të axhendës së saj, në një mënyrë të ngjashme me atë se si Trump po ngre sërish një kërcënim për t'u tërhequr nga aleanca e mbrojtjes. në fushatën e tij zgjedhore në vazhdim.

"Unë isha lideri i parë botëror që shkova dhe e pashë pas inaugurimit të tij," tha May. "Dhe unë shkova me qëllimin e shprehur për ta bërë atë të angazhohej në NATO, për shkak të gjërave që ai kishte thënë në fushatën e tij presidenciale," shtoi ajo.

“Por pasi pata bisedën private me të, kur shkuam në konferencën për shtyp, nuk isha i sigurtë se çfarë do të thoshte. Fatmirësisht, ai u angazhua për NATO-n.", th May.

Në pamje të parë, viti 2024 nuk është i ndryshëm nga viti 2016.

Gjatë javëve të fundit, kandidati kryesor republikan dhe ndihmësit kryesorë rreth tij, kanë dërguar mesazhe të përziera, duke alternuar midis një niveli të zvogëluar mbrojtjeje për anëtarët e NATO-s, që paguhen më pak dhe duke treguar përkushtim " 100 për qind " për të qëndruar në aleancën ushtarake.

"Ne kemi të njëjtën çështje tani nëse ai do të fitonte zgjedhjet presidenciale," tha May. 

"Ai ka thënë disa gjëra kontradiktore për NATO-n. Por është kjo paparashikueshmëri që mendoj se është vështirësia."

Trump ka akuzuar prej kohësh vendet evropiane se nuk përmbushin objektivin për të shpenzuar të paktën 2 për qind të PBB-së për mbrojtjen. Sipas aleancës, deri në një e treta e 32 vendeve të NATO-s, pritet të dështojnë të respektojnë premtimin e tyre për të rritur shpenzimet e mbrojtjes në këtë nivel deri në fund të këtij viti.

"Fjala që do të përdorja gjithmonë për Donald Trump është e paparashikueshme”, tha May.

 "Ndonjëherë mendoj se administrata e tij u befasua pak, papritur, kur u zgjuan nga një postim në Twitter që u tha atyre se çfarë po ndodhte, një ndryshim politikash.", shtoi ish-kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar./ Përgatiti A.Menalla/ Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH