Globi

Irani, arma sekrete për të sulmuar Izraelin: ja raketa hipersonike që mund të arrijë Tel Avivin për 7 minuta

Shkruar nga Liberale

Irani, arma sekrete për të sulmuar Izraelin: ja raketa hipersonike

Natën e së shtunës më 13 prill, Irani vendosi të nisë një sulm kundër Izraelit duke përdorur raketa dhe dronë shpërthyes. Raketat balistike janë një pjesë shumë e rëndësishme e arsenalit të Teheranit, aq sa në vetëm 7 minuta do të arrinin në Izrael. Inteligjenca amerikane nisi të shqetësohej pasi Irani zotëron një nga arsenalet më të forta të raketave dhe rrezikon të bëhet një kërcënim për Perëndimin.

Përdorimi i armëve balistike u bë në janar kur ata sulmuan selinë e “spiunëve” izraelitë në rajonin gjysmë autonom të Kurdistanit të Irakut. Për më tepër, Irani kishte njoftuar gjithashtu se do të lëshonte raketa kundër dy bazave të një grupi militant beluçi në Pakistanin fqinj.

Por në vitin 2020 Irani nisi sulme me raketa kundër forcave të udhëhequra nga SHBA, në Irak, duke përfshirë bazën ajrore al-Asad, si hakmarrje për një sulm me dron të SHBA-së kundër komandantit iranian Soleimani, vrasja e të cilit ngriti frikën për një konflikt të madh në Lindjen e Mesme.

Sipas raporteve të mediave izraelite, ISNA, janë identifikuar nëntë raketa që mund të arrijnë në Izrael: Sejil, e aftë të fluturojë me më shumë se 17,000 km në orë dhe me një rreze prej 2,500 km; Kheibar: me rreze prej 2,000 km Haj Qasem: 1,400 km, dhe i emëruar pas komandantit të Forcave Quds Qasem Soleimani, i cili u vra në një sulm me dron amerikan në Bagdad katër vjet më parë.

Raketat balistike me rreze të shkurtër dhe të mesme përfshijnë të tjera raketa të tilla si Shahab-1, me një rreze të vlerësuar prej 300 km, Zolfaghar, me 700 km; Shahab-3, me 800 deri në 1,000 km, Emad-1, një raketë në zhvillim me një rreze veprimi deri në 2,000 km, dhe Sejil, në zhvillim, me 1,500 deri në 2,500 km.

Irani ka gjithashtu raketa si Kh-55, një armë bërthamore e lëshuar nga ajri me një rreze veprimi deri në 3,000 km (1,860 milje), dhe raketën e avancuar kundër anijes Khalid Farzh, me rreth 300 km, i aftë për të mbajtur një ngarkesë lufte 1000 kg (1.1 ton).

Irani, një prodhues i madh i dronëve, tha në gusht se kishte ndërtuar një dron të avancuar të quajtur Mohajer-10 me një rreze operative prej 2,000 km dhe i aftë për të fluturuar deri në 24 orë me një ngarkesë deri në 300 kg. 

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH