Globi

Sulmi i Ukrainës ndaj rafinerisë ruse të naftës rriti çmimin e arit të zi, pasojat i paguajnë qytetarët

Shkruar nga Laert MIRAKU

 

Sulmi i Ukrainës ndaj rafinerisë ruse të naftës rriti

Përshtati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Kostoja e naftës së papërpunuar Brent është rritur mbi 89 dollarë (71 £) për fuçi pas goditjes në objektin pothuajse 800 milje në thellësi të territorit rus.

Çmimi i naftës është rritur pas një sulmi ukrainas me dron në rafinerinë e tretë më të madhe të Rusisë.

Sulmi në objektin Taneco, në provincën e Tatarstanit, duket se ka qenë sulmi i Kievit që ka shuar më thellë brenda territorit rus që nga pushtimi i Ukrainës më shumë se dy vjet më parë.

Të martën nisi një zjarr të cilit iu deshën rreth 20 minuta për të shuar. Nuk raportohet për dëme të mëdha në vend apo për të lënduar.

Megjithatë, ishte e mjaftueshme për të shkaktuar shqetësim nga investitorët, duke çuar në rritjen e kostos së naftës së papërpunuar Brent mbi 89 dollarë (71 £) për fuçi të mërkurën në mëngjes, niveli i saj më i lartë në gjashtë muaj.

Rafineria, e cila është pothuajse 800 milje në lindje të Ukrainës , ka kapacitetin për të prodhuar rreth 340,000 fuçi naftë në ditë. Një burim i inteligjencës ukrainase mori përgjegjësinë për sulmin.

Sulmi erdhi gjithashtu vetëm një ditë pas bombardimit të dyshuar izraelit të konsullatës së Iranit në Siri, duke rritur shqetësimet për një përshkallëzim të mundshëm të konfliktit në Lindjen e Mesme dhe ndërprerje të mëtejshme të furnizimeve me energji.

Irani është prodhuesi i tretë më i madh në Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC).

Sulmi i Ukrainës ishte i fundit në një varg sulmesh ndaj rafinerive të naftës në Rusi, e cila është eksportuesi i dytë më i madh i naftës në botë.

Rreth 14% e kapacitetit të rafinimit të Rusisë është mbyllur nga sulmet me dronë, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e përshkroi sulmin e së martës si "aktivitet terrorist".

Ai u tha gazetarëve: "Ne dhe ushtria jonë po punojmë kryesisht për të minimizuar këtë kërcënim, dhe më pas për ta eliminuar atë."

Çdo rritje e qëndrueshme e kostos së naftës rrezikon të ketë një efekt negativ në çmimet e naftës në MB.

Megjithatë, ajo mbetet nën nivelet më të larta prej më shumë se 90 dollarë (72 £) për fuçi që u arrit në vjeshtën e vitit të kaluar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH