Globi

I burgosuri amerikan, personi i parë që pritet të ekzekutohet me azot

Shkruar nga Liberale

I burgosuri amerikan, personi i parë që pritet të ekzekutohet me

Një i dënuar me vdekje në Alabama është personi i parë që do të ekzekutohet  me gaz azot në SHBA, pasi humbi apelimet e minutës së fundit.

BBC raporton se Gjykata e Lartë e SHBA dhe një gjykatë më e ulët e apelit kanë refuzuar të bllokojnë atë që avokatët e Kenneth Eugene Smith e quajtën një dënim mizor dhe të pazakontë.

Azoti duhet të derdhet në trupin e tij përmes një maske deri në 15 minuta. 58 vjeçari i mbijetoi një injeksioni vdekjeprurës të dështuar në vitin 2022.

Smith, 58 vjeç, u dënua në vitin 1989 për vrasjen e gruas së një predikuesi, Elizabeth Sennett, një vrasje me pagesë. Smith ishte një nga dy burrat e dënuar për vrasjen e 45-vjeçares Sennett në një vrasje pagesë prej 1000 dollarësh më 18 mars 1988. Ajo u dhunua dhe më pas u godit me thikë në gjoks dhe qafë.

Vdekja e saj u organizua për t’u dukur si një grabitje në shtëpi. Burri i saj, një predikues i zhytur në borxhe, kishte orkestruar skemën për të mbledhur paratë e sigurimit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH