Globi

Gruaja gjendet e vdekur në shtrat, prokurori zbardh ngjarjen e rëndë: Burri e vrau për të jetuar me të dashurën

Shkruar nga Liberale

Gruaja gjendet e vdekur në shtrat, prokurori zbardh ngjarjen e

Jo një vdekje natyrale dhe as një vetëvrasje siç u mendua fillimisht, por një vrasje: një burrë që vrau gruan e tij sepse e konsideronte atë si pengesë për të pasur një marrëdhënie me një grua tjetër. Prokuroria e  Bolonjës është e bindur për këtë  dhe në përfundim të hetimeve ka dhënë njoftimin për përfundimin e hetimeve për vrasje të rënduar për motive të parëndësishme dhe lidhje romantike ndaj një 53-vjeçari, të akuzuar nga prokurori Augusto Borghini dhe nga policia të vrasjes së bashkëshortes 59-vjeçare, e gjetur e vdekur më 5 shtator 2021 në një shtrat, në shtëpinë e saj në Castello d'Argile.

Akuza bazohet në një sërë deklarimesh të supozuara të bëra nga i dyshuari kur u intervistua, të konsideruara as të vërteta dhe as bindëse: njeriu, i mbrojtur nga avokati Ermanno Corso, është deklaruar gjithmonë i pafajshëm.

Ishte ai që telefonoi urgjencën, duke raportuar se kishte gjetur gruan e tij të vdekur në shtrat, por nuk raportoi për praninë e një rripi, i cili përkundrazi, kur mjekët mbërritën në banesë, thanë se ishte i lidhur në qafë të gruas së tij, e varur nga krevati i shtratit. Megjithatë, kur mbërritën mjekët, rripi nuk ishte më aty dhe ishte ai që ua tregoi shpëtimtarëve. Sipas rindërtimit të hetuesve, gruaja ishte droguar (ajo nuk do të kishte pasur forcë ta shtrëngonte rripin vetë) dhe me sa duket ishte mbytur. Për më tepër, trupi i saj ishte zhvendosur pas vdekjes.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH