Arte

Facebook feston 10-vjetorin e blerjes së WhatsApp

Shkruar nga Liberale

Facebook feston 10-vjetorin e blerjes së WhatsApp

Kur Facebook vendosi të blejë WhatsApp, shumë përdorues u shqetësuan. Dhjetë vjet më vonë, megjithatë, platforma mbetet e njëjtë dhe e pandryshuar.

Ky i fundit kishte rreth 450 milionë përdorues. Dhe më shumë SMS klasikë u dërguan sesa mesazhe chat. Sot duket e paimagjinueshme të paguash ndonjë çmim për të qenë në gjendje të dërgosh një mesazh me tekst.

Në atë kohë operatorët e telefonisë celulare sapo kishin filluar të pajtoheshin me idenë për të humbur këtë burim mjaft fitimprurës të ardhurash.

Kështu, WhatsApp rezultoi të ishte alternativa më e mirë për SMS në kohën e duhur. Lehtësia e përdorimit të platformës nuk i pengoi përdoruesit e rinj të smartfonëve dhe kapërceu hendekun midis iPhone dhe telefonave celularë me fuqi Android.

IPhone-të ofrojnë shërbimin iMessage, por kjo kërkon që të dy përdoruesit të kenë një iPhone. Pra, WhatsApp i ka dhënë zgjidhje edhe asaj.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH